Hoppa till innehållet

Essunga vs Trollhättan — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EssungaTrollhättan
23,2%
S
33,5%
22,2%
M
19,9%
27,3%
SD
17,2%
6,9%
C
4,9%
4,2%
V
9,5%
7,3%
KD
5,6%
4,0%
L
3,9%
3,5%
MP
4,2%
Valdeltagande 87,0%Valdeltagande 84,7%

Kommun 2026

EssungaTrollhättan
20,1%
S
36,0%
48,3%
M
30,7%
16,9%
SD
12,1%
5,3%
C
3,8%
3,1%
V
9,0%
2,2%
KD
3,7%
0,6%
L
1,4%
3,4%
MP
3,1%
Valdeltagande 85,2%Valdeltagande 83,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Essunga, den ljusare undre är Trollhättan. Skillnaden är Essunga minus Trollhättan i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
29,8 %
49,5 %
29,3 %
42,0 %
30,7 %
40,6 %
25,8 %
36,2 %
26,9 %
35,7 %
23,2 %
33,5 %
-10,3
M
27,4 %
18,8 %
31,4 %
24,1 %
24,2 %
17,9 %
20,5 %
17,7 %
20,3 %
19,0 %
22,2 %
19,9 %
+2,3
SD
2,9 %
1,9 %
6,2 %
4,9 %
16,0 %
13,5 %
22,9 %
17,4 %
29,9 %
20,8 %
27,3 %
17,2 %
+10,1
C
18,2 %
5,6 %
12,6 %
3,7 %
11,4 %
4,1 %
12,0 %
6,1 %
8,2 %
5,4 %
6,9 %
4,9 %
+1,9
V
4,3 %
5,4 %
3,9 %
5,8 %
3,8 %
5,8 %
5,8 %
6,9 %
3,5 %
6,1 %
4,2 %
9,5 %
-5,3
KD
7,5 %
5,5 %
6,4 %
4,4 %
4,3 %
3,7 %
6,8 %
5,1 %
5,9 %
4,8 %
7,3 %
5,6 %
+1,7
L
4,6 %
6,8 %
5,0 %
7,4 %
2,8 %
5,3 %
2,7 %
5,0 %
1,9 %
3,4 %
4,0 %
3,9 %
+0,1
MP
3,0 %
4,3 %
4,2 %
6,8 %
4,1 %
6,1 %
2,5 %
4,3 %
2,5 %
3,5 %
3,5 %
4,2 %
-0,7
FI
—
—
—
—
1,9 %
2,3 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,2 %
2,1 %
1,0 %
1,0 %
0,7 %
0,8 %
1,1 %
1,2 %
0,9 %
1,3 %
1,6 %
1,3 %
+0,3

Största skillnader — Riksdag 2026

S23,2%33,5%-10,3pp
M22,2%19,9%+2,3pp
SD27,3%17,2%+10,1pp
V4,2%9,5%-5,3pp

Valdeltagande: Essunga 87,0% · Trollhättan 84,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad