Hoppa till innehållet

Essunga vs Vara — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EssungaVara
23,2%
S
21,5%
22,2%
M
24,6%
27,3%
SD
26,8%
6,9%
C
6,9%
4,2%
V
4,7%
7,3%
KD
7,3%
4,0%
L
4,1%
3,5%
MP
2,5%
Valdeltagande 87,0%Valdeltagande 85,0%

Kommun 2026

EssungaVara
20,1%
S
20,2%
48,3%
M
35,6%
16,9%
SD
16,9%
5,3%
C
6,7%
3,1%
V
5,0%
2,2%
KD
2,9%
0,6%
L
1,0%
3,4%
MP
1,2%
Valdeltagande 85,2%Valdeltagande 81,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Essunga, den ljusare undre är Vara. Skillnaden är Essunga minus Vara i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
27,4 %
28,6 %
31,4 %
33,0 %
24,2 %
25,7 %
20,5 %
21,5 %
20,3 %
22,0 %
22,2 %
24,6 %
-2,4
S
29,8 %
32,1 %
29,3 %
28,3 %
30,7 %
29,6 %
25,8 %
24,9 %
26,9 %
25,0 %
23,2 %
21,5 %
+1,7
SD
2,9 %
2,2 %
6,2 %
5,8 %
16,0 %
17,1 %
22,9 %
23,7 %
29,9 %
29,9 %
27,3 %
26,8 %
+0,5
C
18,2 %
16,0 %
12,6 %
12,4 %
11,4 %
11,0 %
12,0 %
11,8 %
8,2 %
7,5 %
6,9 %
6,9 %
0,0
KD
7,5 %
7,8 %
6,4 %
6,2 %
4,3 %
4,1 %
6,8 %
6,5 %
5,9 %
6,4 %
7,3 %
7,3 %
-0,0
V
4,3 %
4,1 %
3,9 %
4,2 %
3,8 %
4,0 %
5,8 %
4,9 %
3,5 %
3,8 %
4,2 %
4,7 %
-0,5
L
4,6 %
4,9 %
5,0 %
5,6 %
2,8 %
3,3 %
2,7 %
3,4 %
1,9 %
2,6 %
4,0 %
4,1 %
-0,1
MP
3,0 %
2,3 %
4,2 %
3,7 %
4,1 %
3,4 %
2,5 %
1,9 %
2,5 %
1,8 %
3,5 %
2,5 %
+1,0
ÖVR
2,2 %
1,9 %
1,0 %
0,8 %
0,7 %
0,7 %
1,1 %
1,3 %
0,9 %
0,8 %
1,6 %
1,7 %
-0,2
FI
—
—
—
—
1,9 %
1,1 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M22,2%24,6%-2,4pp

Valdeltagande: Essunga 87,0% · Vara 85,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad