Hoppa till innehållet

Essunga vs Vårgårda — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EssungaVårgårda
23,2%
S
24,2%
22,2%
M
16,1%
27,3%
SD
21,6%
6,9%
C
9,3%
4,2%
V
5,5%
7,3%
KD
12,0%
4,0%
L
4,2%
3,5%
MP
4,9%
Valdeltagande 87,0%Valdeltagande 88,0%

Kommun 2026

EssungaVårgårda
20,1%
S
22,8%
48,3%
M
20,0%
16,9%
SD
13,8%
5,3%
C
14,8%
3,1%
V
4,4%
2,2%
KD
15,0%
0,6%
L
3,2%
3,4%
MP
5,7%
Valdeltagande 85,2%Valdeltagande 86,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Essunga, den ljusare undre är Vårgårda. Skillnaden är Essunga minus Vårgårda i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
27,4 %
18,4 %
31,4 %
23,2 %
24,2 %
18,0 %
20,5 %
15,0 %
20,3 %
15,4 %
22,2 %
16,1 %
+6,1
S
29,8 %
29,5 %
29,3 %
26,6 %
30,7 %
27,9 %
25,8 %
24,9 %
26,9 %
26,8 %
23,2 %
24,2 %
-1,0
SD
2,9 %
3,2 %
6,2 %
5,9 %
16,0 %
15,7 %
22,9 %
20,6 %
29,9 %
24,6 %
27,3 %
21,6 %
+5,7
C
18,2 %
13,6 %
12,6 %
11,9 %
11,4 %
11,9 %
12,0 %
12,4 %
8,2 %
9,6 %
6,9 %
9,3 %
-2,5
KD
7,5 %
16,6 %
6,4 %
13,2 %
4,3 %
10,4 %
6,8 %
12,4 %
5,9 %
10,4 %
7,3 %
12,0 %
-4,8
L
4,6 %
7,6 %
5,0 %
8,2 %
2,8 %
4,3 %
2,7 %
4,3 %
1,9 %
3,5 %
4,0 %
4,2 %
-0,2
MP
3,0 %
4,7 %
4,2 %
6,2 %
4,1 %
5,2 %
2,5 %
3,6 %
2,5 %
4,1 %
3,5 %
4,9 %
-1,5
V
4,3 %
4,2 %
3,9 %
4,1 %
3,8 %
4,3 %
5,8 %
5,6 %
3,5 %
4,3 %
4,2 %
5,5 %
-1,3
ÖVR
2,2 %
2,2 %
1,0 %
0,8 %
0,7 %
0,8 %
1,1 %
1,3 %
0,9 %
1,4 %
1,6 %
2,2 %
-0,6
FI
—
—
—
—
1,9 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M22,2%16,1%+6,1pp
SD27,3%21,6%+5,7pp
C6,9%9,3%-2,5pp
KD7,3%12,0%-4,8pp

Valdeltagande: Essunga 87,0% · Vårgårda 88,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad