Hoppa till innehållet

Fagersta vs Norberg — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FagerstaNorberg
33,6%
S
32,9%
16,7%
M
17,5%
23,2%
SD
22,7%
3,0%
C
3,7%
9,6%
V
6,6%
4,9%
KD
5,9%
4,2%
L
5,0%
2,8%
MP
3,8%
Valdeltagande 80,5%Valdeltagande 83,7%

Kommun 2026

FagerstaNorberg
37,6%
S
35,9%
16,3%
M
15,0%
20,0%
SD
8,0%
2,6%
C
0,7%
17,6%
V
8,0%
2,2%
KD
1,2%
2,8%
L
8,2%
0,0%
MP
3,3%
Valdeltagande 77,2%Valdeltagande 81,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Fagersta, den ljusare undre är Norberg. Skillnaden är Fagersta minus Norberg i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
49,9 %
44,5 %
44,4 %
42,4 %
45,0 %
38,4 %
39,4 %
36,5 %
35,6 %
36,9 %
33,6 %
32,9 %
+0,8
SD
2,3 %
3,0 %
7,7 %
7,3 %
18,6 %
20,3 %
23,0 %
21,6 %
27,9 %
25,8 %
23,2 %
22,7 %
+0,5
M
17,8 %
16,3 %
21,2 %
20,0 %
15,5 %
14,2 %
14,1 %
14,1 %
14,8 %
14,3 %
16,7 %
17,5 %
-0,8
V
9,4 %
12,6 %
8,8 %
11,0 %
6,5 %
8,9 %
8,0 %
9,5 %
7,7 %
7,7 %
9,6 %
6,6 %
+3,0
C
4,5 %
6,6 %
3,4 %
4,6 %
2,5 %
4,3 %
4,2 %
5,7 %
3,3 %
3,0 %
3,0 %
3,7 %
-0,7
KD
4,6 %
3,3 %
3,7 %
2,9 %
2,6 %
2,3 %
4,7 %
4,1 %
4,8 %
4,6 %
4,9 %
5,9 %
-1,0
MP
3,0 %
4,2 %
5,0 %
5,8 %
4,2 %
4,3 %
2,3 %
2,5 %
2,4 %
2,9 %
2,8 %
3,8 %
-1,0
L
5,1 %
4,5 %
4,8 %
4,7 %
2,6 %
2,8 %
3,2 %
3,8 %
2,5 %
3,1 %
4,2 %
5,0 %
-0,9
ÖVR
3,3 %
4,8 %
0,9 %
1,1 %
0,9 %
1,7 %
1,2 %
2,1 %
1,1 %
1,7 %
2,1 %
1,9 %
+0,2
FI
—
—
—
—
1,6 %
2,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

V9,6%6,6%+3,0pp

Valdeltagande: Fagersta 80,5% · Norberg 83,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad