Fagersta vs Sala — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FagerstaSala
33,6%
S28,7%
16,7%
18,5%
23,2%
SD23,4%
3,0%
7,0%
9,6%
6,2%
4,9%
6,5%
4,2%
4,4%
2,8%
3,6%
Valdeltagande 80,5%Valdeltagande 86,1%
Kommun 2026
FagerstaSala
37,6%
S27,4%
16,3%
18,0%
20,0%
SD19,8%
2,6%
11,0%
17,6%
6,0%
2,2%
4,1%
2,8%
1,8%
0,0%
3,1%
Valdeltagande 77,2%Valdeltagande 84,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Fagersta, den ljusare undre är Sala. Skillnaden är Fagersta minus Sala i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,9 % 35,5 % | 44,4 % 33,5 % | 45,0 % 33,5 % | 39,4 % 29,3 % | 35,6 % 30,5 % | 33,6 % 28,7 % | +4,9 |
| SD | 2,3 % 2,7 % | 7,7 % 6,4 % | 18,6 % 15,4 % | 23,0 % 22,2 % | 27,9 % 27,2 % | 23,2 % 23,4 % | -0,2 |
| M | 17,8 % 23,0 % | 21,2 % 26,3 % | 15,5 % 19,9 % | 14,1 % 16,0 % | 14,8 % 16,8 % | 16,7 % 18,5 % | -1,8 |
| C | 4,5 % 14,3 % | 3,4 % 11,3 % | 2,5 % 11,0 % | 4,2 % 11,8 % | 3,3 % 7,3 % | 3,0 % 7,0 % | -4,0 |
| V | 9,4 % 5,7 % | 8,8 % 4,8 % | 6,5 % 4,6 % | 8,0 % 6,3 % | 7,7 % 5,3 % | 9,6 % 6,2 % | +3,4 |
| KD | 4,6 % 6,5 % | 3,7 % 4,9 % | 2,6 % 3,6 % | 4,7 % 6,0 % | 4,8 % 5,6 % | 4,9 % 6,5 % | -1,6 |
| L | 5,1 % 6,3 % | 4,8 % 6,0 % | 2,6 % 4,0 % | 3,2 % 4,1 % | 2,5 % 3,0 % | 4,2 % 4,4 % | -0,2 |
| MP | 3,0 % 3,5 % | 5,0 % 5,9 % | 4,2 % 4,7 % | 2,3 % 2,6 % | 2,4 % 3,0 % | 2,8 % 3,6 % | -0,8 |
| ÖVR | 3,3 % 2,5 % | 0,9 % 1,0 % | 0,9 % 1,1 % | 1,2 % 1,6 % | 1,1 % 1,4 % | 2,1 % 1,7 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 2,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,6%28,7%+4,9ppValdeltagande: Fagersta 80,5% · Sala 86,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

