Hoppa till innehållet

Falkenberg vs Gislaved — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FalkenbergGislaved
28,1%
S
25,7%
20,8%
M
20,4%
19,2%
SD
23,2%
8,8%
C
6,7%
6,0%
V
7,2%
6,3%
KD
8,9%
5,1%
L
4,3%
4,3%
MP
2,3%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 82,3%

Kommun 2026

FalkenbergGislaved
30,2%
S
17,8%
21,7%
M
20,1%
15,2%
SD
11,5%
14,1%
C
7,1%
5,7%
V
6,2%
4,4%
KD
4,5%
3,2%
L
2,0%
3,6%
MP
1,2%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 79,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falkenberg, den ljusare undre är Gislaved. Skillnaden är Falkenberg minus Gislaved i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,1 %
36,8 %
30,0 %
34,4 %
32,6 %
35,4 %
30,2 %
29,4 %
31,5 %
29,0 %
28,1 %
25,7 %
+2,4
M
24,6 %
25,0 %
28,9 %
28,4 %
23,2 %
21,9 %
18,8 %
18,4 %
20,1 %
19,3 %
20,8 %
20,4 %
+0,4
SD
3,0 %
4,6 %
5,8 %
7,2 %
13,1 %
15,9 %
17,6 %
22,3 %
21,7 %
27,6 %
19,2 %
23,2 %
-4,0
C
14,8 %
10,5 %
12,6 %
9,8 %
11,3 %
10,1 %
12,3 %
11,9 %
8,5 %
7,1 %
8,8 %
6,7 %
+2,0
KD
5,7 %
10,0 %
4,8 %
7,6 %
3,9 %
5,4 %
7,0 %
7,8 %
5,5 %
7,8 %
6,3 %
8,9 %
-2,6
V
3,8 %
3,1 %
3,7 %
2,9 %
3,9 %
3,1 %
5,1 %
3,9 %
4,2 %
3,5 %
6,0 %
7,2 %
-1,2
L
6,7 %
5,4 %
6,8 %
5,3 %
4,0 %
3,2 %
4,3 %
3,2 %
4,0 %
3,0 %
5,1 %
4,3 %
+0,8
MP
3,9 %
2,6 %
6,0 %
3,9 %
5,8 %
3,7 %
3,4 %
2,3 %
3,5 %
1,9 %
4,3 %
2,3 %
+2,0
ÖVR
2,4 %
2,0 %
1,4 %
0,6 %
0,6 %
0,6 %
1,3 %
0,8 %
1,0 %
0,9 %
1,3 %
1,3 %
+0,0
FI
—
—
—
—
1,7 %
0,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,1%25,7%+2,4pp
SD19,2%23,2%-4,0pp
C8,8%6,7%+2,0pp
KD6,3%8,9%-2,6pp
MP4,3%2,3%+2,0pp

Valdeltagande: Falkenberg 85,1% · Gislaved 82,3%

Data: ValmyndighetenUppdaterad