Falkenberg vs Halmstad — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FalkenbergHalmstad
28,1%
S29,5%
20,8%
21,2%
19,2%
SD18,6%
8,8%
6,4%
6,0%
7,1%
6,3%
6,5%
5,1%
5,1%
4,3%
4,3%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 84,4%
Kommun 2026
FalkenbergHalmstad
30,2%
S29,3%
21,7%
18,8%
15,2%
SD14,9%
14,1%
6,1%
5,7%
7,6%
4,4%
6,4%
3,2%
2,9%
3,6%
4,5%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 82,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falkenberg, den ljusare undre är Halmstad. Skillnaden är Falkenberg minus Halmstad i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,1 % 36,1 % | 30,0 % 32,4 % | 32,6 % 33,4 % | 30,2 % 30,4 % | 31,5 % 31,6 % | 28,1 % 29,5 % | -1,3 |
| M | 24,6 % 27,7 % | 28,9 % 31,6 % | 23,2 % 24,6 % | 18,8 % 21,3 % | 20,1 % 20,8 % | 20,8 % 21,2 % | -0,4 |
| SD | 3,0 % 2,6 % | 5,8 % 5,3 % | 13,1 % 12,4 % | 17,6 % 17,7 % | 21,7 % 21,7 % | 19,2 % 18,6 % | +0,6 |
| C | 14,8 % 6,8 % | 12,6 % 6,1 % | 11,3 % 6,3 % | 12,3 % 8,2 % | 8,5 % 6,1 % | 8,8 % 6,4 % | +2,4 |
| L | 6,7 % 7,8 % | 6,8 % 7,6 % | 4,0 % 5,4 % | 4,3 % 5,3 % | 4,0 % 4,4 % | 5,1 % 5,1 % | -0,0 |
| V | 3,8 % 4,4 % | 3,7 % 4,0 % | 3,9 % 4,5 % | 5,1 % 5,5 % | 4,2 % 4,9 % | 6,0 % 7,1 % | -1,1 |
| KD | 5,7 % 6,1 % | 4,8 % 5,1 % | 3,9 % 3,9 % | 7,0 % 6,2 % | 5,5 % 5,5 % | 6,3 % 6,5 % | -0,1 |
| MP | 3,9 % 4,3 % | 6,0 % 6,4 % | 5,8 % 6,2 % | 3,4 % 3,7 % | 3,5 % 3,6 % | 4,3 % 4,3 % | -0,0 |
| ÖVR | 2,4 % 4,2 % | 1,4 % 1,7 % | 0,6 % 1,6 % | 1,3 % 1,6 % | 1,0 % 1,5 % | 1,3 % 1,3 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,7 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Falkenberg 85,1% · Halmstad 84,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

