Falkenberg vs Hylte — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FalkenbergHylte
28,1%
S26,3%
20,8%
15,8%
19,2%
SD25,7%
8,8%
8,3%
6,0%
7,8%
6,3%
8,4%
5,1%
3,3%
4,3%
3,0%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 82,1%
Kommun 2026
FalkenbergHylte
30,2%
S26,3%
21,7%
17,4%
15,2%
SD17,2%
14,1%
19,6%
5,7%
7,9%
4,4%
4,1%
3,2%
1,6%
3,6%
2,6%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 78,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falkenberg, den ljusare undre är Hylte. Skillnaden är Falkenberg minus Hylte i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,1 % 38,5 % | 30,0 % 34,5 % | 32,6 % 36,6 % | 30,2 % 31,2 % | 31,5 % 30,3 % | 28,1 % 26,3 % | +1,8 |
| SD | 3,0 % 4,1 % | 5,8 % 6,9 % | 13,1 % 18,5 % | 17,6 % 25,8 % | 21,7 % 30,5 % | 19,2 % 25,7 % | -6,5 |
| M | 24,6 % 21,7 % | 28,9 % 25,5 % | 23,2 % 17,3 % | 18,8 % 14,4 % | 20,1 % 14,7 % | 20,8 % 15,8 % | +5,0 |
| C | 14,8 % 15,7 % | 12,6 % 12,7 % | 11,3 % 12,1 % | 12,3 % 11,7 % | 8,5 % 7,7 % | 8,8 % 8,3 % | +0,4 |
| KD | 5,7 % 6,8 % | 4,8 % 5,1 % | 3,9 % 3,3 % | 7,0 % 6,6 % | 5,5 % 7,2 % | 6,3 % 8,4 % | -2,1 |
| V | 3,8 % 3,3 % | 3,7 % 3,2 % | 3,9 % 2,9 % | 5,1 % 4,0 % | 4,2 % 3,6 % | 6,0 % 7,8 % | -1,8 |
| L | 6,7 % 5,1 % | 6,8 % 6,6 % | 4,0 % 4,2 % | 4,3 % 3,3 % | 4,0 % 2,7 % | 5,1 % 3,3 % | +1,8 |
| MP | 3,9 % 2,8 % | 6,0 % 3,8 % | 5,8 % 2,9 % | 3,4 % 1,9 % | 3,5 % 2,5 % | 4,3 % 3,0 % | +1,3 |
| ÖVR | 2,4 % 2,0 % | 1,4 % 1,6 % | 0,6 % 1,1 % | 1,3 % 1,2 % | 1,0 % 0,9 % | 1,3 % 1,4 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,7 % 1,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD19,2%25,7%-6,5ppValdeltagande: Falkenberg 85,1% · Hylte 82,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

