Hoppa till innehållet

Falkenberg vs Mark — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FalkenbergMark
28,1%
S
27,4%
20,8%
M
17,8%
19,2%
SD
22,0%
8,8%
C
7,7%
6,0%
V
5,7%
6,3%
KD
8,6%
5,1%
L
4,6%
4,3%
MP
4,2%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 85,6%

Kommun 2026

FalkenbergMark
30,2%
S
25,0%
21,7%
M
19,0%
15,2%
SD
17,1%
14,1%
C
12,1%
5,7%
V
6,4%
4,4%
KD
13,5%
3,2%
L
2,7%
3,6%
MP
3,2%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 82,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falkenberg, den ljusare undre är Mark. Skillnaden är Falkenberg minus Mark i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,1 %
38,3 %
30,0 %
34,0 %
32,6 %
33,2 %
30,2 %
29,1 %
31,5 %
30,5 %
28,1 %
27,4 %
+0,7
M
24,6 %
20,4 %
28,9 %
24,5 %
23,2 %
18,9 %
18,8 %
16,0 %
20,1 %
16,5 %
20,8 %
17,8 %
+3,1
SD
3,0 %
2,9 %
5,8 %
5,8 %
13,1 %
14,8 %
17,6 %
19,8 %
21,7 %
24,9 %
19,2 %
22,0 %
-2,7
C
14,8 %
11,8 %
12,6 %
9,3 %
11,3 %
8,9 %
12,3 %
10,7 %
8,5 %
7,6 %
8,8 %
7,7 %
+1,0
KD
5,7 %
7,8 %
4,8 %
6,7 %
3,9 %
5,2 %
7,0 %
7,1 %
5,5 %
6,9 %
6,3 %
8,6 %
-2,3
L
6,7 %
5,3 %
6,8 %
7,5 %
4,0 %
5,2 %
4,3 %
5,5 %
4,0 %
3,2 %
5,1 %
4,6 %
+0,5
V
3,8 %
6,4 %
3,7 %
5,6 %
3,9 %
5,6 %
5,1 %
7,3 %
4,2 %
5,4 %
6,0 %
5,7 %
+0,3
MP
3,9 %
4,0 %
6,0 %
5,7 %
5,8 %
5,4 %
3,4 %
3,3 %
3,5 %
3,4 %
4,3 %
4,2 %
+0,1
ÖVR
2,4 %
3,0 %
1,4 %
0,9 %
0,6 %
0,9 %
1,3 %
1,4 %
1,0 %
1,7 %
1,3 %
2,0 %
-0,7
FI
—
—
—
—
1,7 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M20,8%17,8%+3,1pp
SD19,2%22,0%-2,7pp
KD6,3%8,6%-2,3pp

Valdeltagande: Falkenberg 85,1% · Mark 85,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad