Hoppa till innehållet

Falkenberg vs Svenljunga — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FalkenbergSvenljunga
28,1%
S
22,3%
20,8%
M
19,6%
19,2%
SD
27,7%
8,8%
C
6,4%
6,0%
V
4,4%
6,3%
KD
8,8%
5,1%
L
6,0%
4,3%
MP
3,1%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 84,0%

Kommun 2026

FalkenbergSvenljunga
30,2%
S
22,5%
21,7%
M
21,9%
15,2%
SD
19,6%
14,1%
C
8,6%
5,7%
V
3,9%
4,4%
KD
6,3%
3,2%
L
3,7%
3,6%
MP
2,7%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 80,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falkenberg, den ljusare undre är Svenljunga. Skillnaden är Falkenberg minus Svenljunga i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,1 %
34,2 %
30,0 %
29,3 %
32,6 %
30,2 %
30,2 %
25,8 %
31,5 %
25,4 %
28,1 %
22,3 %
+5,9
SD
3,0 %
2,9 %
5,8 %
7,9 %
13,1 %
19,0 %
17,6 %
25,6 %
21,7 %
31,7 %
19,2 %
27,7 %
-8,5
M
24,6 %
24,0 %
28,9 %
29,0 %
23,2 %
21,3 %
18,8 %
17,4 %
20,1 %
17,6 %
20,8 %
19,6 %
+1,3
C
14,8 %
16,3 %
12,6 %
14,1 %
11,3 %
11,4 %
12,3 %
11,9 %
8,5 %
6,7 %
8,8 %
6,4 %
+2,4
KD
5,7 %
7,7 %
4,8 %
5,2 %
3,9 %
4,2 %
7,0 %
6,8 %
5,5 %
7,9 %
6,3 %
8,8 %
-2,4
L
6,7 %
6,3 %
6,8 %
6,5 %
4,0 %
4,0 %
4,3 %
4,3 %
4,0 %
3,1 %
5,1 %
6,0 %
-0,9
V
3,8 %
2,6 %
3,7 %
3,1 %
3,9 %
3,3 %
5,1 %
4,1 %
4,2 %
3,7 %
6,0 %
4,4 %
+1,6
MP
3,9 %
2,2 %
6,0 %
3,8 %
5,8 %
3,5 %
3,4 %
2,1 %
3,5 %
2,7 %
4,3 %
3,1 %
+1,2
ÖVR
2,4 %
4,0 %
1,4 %
1,0 %
0,6 %
1,8 %
1,3 %
2,0 %
1,0 %
1,1 %
1,3 %
1,9 %
-0,6
FI
—
—
—
—
1,7 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,1%22,3%+5,9pp
SD19,2%27,7%-8,5pp
C8,8%6,4%+2,4pp
KD6,3%8,8%-2,4pp

Valdeltagande: Falkenberg 85,1% · Svenljunga 84,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad