Hoppa till innehållet

Falkenberg vs Varberg — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FalkenbergVarberg
28,1%
S
28,4%
20,8%
M
22,0%
19,2%
SD
18,1%
8,8%
C
8,1%
6,0%
V
4,6%
6,3%
KD
7,0%
5,1%
L
5,6%
4,3%
MP
5,0%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 88,4%

Kommun 2026

FalkenbergVarberg
30,2%
S
29,1%
21,7%
M
22,3%
15,2%
SD
14,3%
14,1%
C
9,2%
5,7%
V
4,6%
4,4%
KD
4,7%
3,2%
L
5,2%
3,6%
MP
3,4%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 86,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falkenberg, den ljusare undre är Varberg. Skillnaden är Falkenberg minus Varberg i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,1 %
34,8 %
30,0 %
29,0 %
32,6 %
31,4 %
30,2 %
28,3 %
31,5 %
31,3 %
28,1 %
28,4 %
-0,3
M
24,6 %
25,7 %
28,9 %
31,8 %
23,2 %
25,2 %
18,8 %
20,7 %
20,1 %
20,7 %
20,8 %
22,0 %
-1,2
SD
3,0 %
2,8 %
5,8 %
4,8 %
13,1 %
11,6 %
17,6 %
16,1 %
21,7 %
20,3 %
19,2 %
18,1 %
+1,2
C
14,8 %
12,3 %
12,6 %
9,9 %
11,3 %
9,1 %
12,3 %
11,1 %
8,5 %
7,8 %
8,8 %
8,1 %
+0,6
KD
5,7 %
6,2 %
4,8 %
5,3 %
3,9 %
4,2 %
7,0 %
7,5 %
5,5 %
5,9 %
6,3 %
7,0 %
-0,6
L
6,7 %
6,7 %
6,8 %
7,4 %
4,0 %
5,3 %
4,3 %
5,8 %
4,0 %
4,7 %
5,1 %
5,6 %
-0,5
MP
3,9 %
4,3 %
6,0 %
6,2 %
5,8 %
6,1 %
3,4 %
3,7 %
3,5 %
3,9 %
4,3 %
5,0 %
-0,7
V
3,8 %
4,7 %
3,7 %
4,2 %
3,9 %
4,2 %
5,1 %
5,6 %
4,2 %
4,4 %
6,0 %
4,6 %
+1,4
ÖVR
2,4 %
2,5 %
1,4 %
1,4 %
0,6 %
1,0 %
1,3 %
1,2 %
1,0 %
1,0 %
1,3 %
1,2 %
+0,1
FI
—
—
—
—
1,7 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Data: ValmyndighetenUppdaterad