Hoppa till innehållet

Falköping vs Herrljunga — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FalköpingHerrljunga
27,9%
S
23,1%
18,1%
M
19,2%
21,3%
SD
23,4%
6,6%
C
8,4%
6,8%
V
5,0%
8,7%
KD
10,2%
4,3%
L
4,4%
4,4%
MP
3,9%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 87,0%

Kommun 2026

FalköpingHerrljunga
29,3%
S
19,9%
23,5%
M
26,5%
18,5%
SD
15,5%
8,8%
C
14,5%
6,3%
V
7,0%
7,3%
KD
8,4%
1,8%
L
2,5%
4,0%
MP
1,0%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 84,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falköping, den ljusare undre är Herrljunga. Skillnaden är Falköping minus Herrljunga i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
36,1 %
31,0 %
31,2 %
27,2 %
32,3 %
28,4 %
29,2 %
24,8 %
29,7 %
26,0 %
27,9 %
23,1 %
+4,8
M
22,4 %
21,3 %
27,8 %
24,7 %
19,9 %
18,9 %
16,8 %
16,8 %
17,3 %
16,3 %
18,1 %
19,2 %
-1,1
SD
4,2 %
3,6 %
7,8 %
7,9 %
17,5 %
17,4 %
20,9 %
21,8 %
25,1 %
26,4 %
21,3 %
23,4 %
-2,1
C
12,6 %
15,5 %
9,3 %
13,0 %
9,2 %
12,7 %
9,9 %
12,4 %
7,1 %
9,1 %
6,6 %
8,4 %
-1,8
KD
9,7 %
10,6 %
7,8 %
9,0 %
6,1 %
7,0 %
9,1 %
8,8 %
7,6 %
9,4 %
8,7 %
10,2 %
-1,5
L
4,5 %
6,9 %
5,2 %
7,2 %
3,4 %
4,3 %
3,7 %
4,9 %
3,2 %
3,7 %
4,3 %
4,4 %
-0,1
V
4,8 %
4,9 %
4,7 %
4,9 %
4,2 %
4,3 %
5,9 %
6,0 %
4,9 %
4,7 %
6,8 %
5,0 %
+1,8
MP
3,6 %
3,2 %
5,3 %
5,3 %
4,9 %
4,3 %
3,1 %
2,8 %
3,5 %
2,7 %
4,4 %
3,9 %
+0,5
ÖVR
2,1 %
3,0 %
0,9 %
0,7 %
0,7 %
1,0 %
1,4 %
1,7 %
1,6 %
1,7 %
1,9 %
2,4 %
-0,5
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,7 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S27,9%23,1%+4,8pp
SD21,3%23,4%-2,1pp

Valdeltagande: Falköping 86,1% · Herrljunga 87,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad