Falköping vs Skövde — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FalköpingSkövde
27,9%
S27,8%
18,1%
21,5%
21,3%
SD18,6%
6,6%
6,8%
6,8%
6,5%
8,7%
8,0%
4,3%
4,6%
4,4%
4,4%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 86,0%
Kommun 2026
FalköpingSkövde
29,3%
S25,3%
23,5%
20,9%
18,5%
SD15,2%
8,8%
7,9%
6,3%
6,5%
7,3%
5,6%
1,8%
3,0%
4,0%
3,5%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 84,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falköping, den ljusare undre är Skövde. Skillnaden är Falköping minus Skövde i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % 37,5 % | 31,2 % 31,0 % | 32,3 % 32,8 % | 29,2 % 28,8 % | 29,7 % 31,2 % | 27,9 % 27,8 % | +0,1 |
| M | 22,4 % 25,4 % | 27,8 % 30,3 % | 19,9 % 23,7 % | 16,8 % 20,9 % | 17,3 % 20,9 % | 18,1 % 21,5 % | -3,4 |
| SD | 4,2 % 3,0 % | 7,8 % 5,3 % | 17,5 % 12,7 % | 20,9 % 16,9 % | 25,1 % 20,8 % | 21,3 % 18,6 % | +2,7 |
| C | 12,6 % 8,8 % | 9,3 % 7,5 % | 9,2 % 7,4 % | 9,9 % 8,8 % | 7,1 % 6,5 % | 6,6 % 6,8 % | -0,2 |
| KD | 9,7 % 7,4 % | 7,8 % 6,3 % | 6,1 % 5,0 % | 9,1 % 8,0 % | 7,6 % 7,0 % | 8,7 % 8,0 % | +0,7 |
| L | 4,5 % 6,7 % | 5,2 % 7,3 % | 3,4 % 5,5 % | 3,7 % 5,6 % | 3,2 % 4,0 % | 4,3 % 4,6 % | -0,3 |
| V | 4,8 % 5,0 % | 4,7 % 4,7 % | 4,2 % 4,0 % | 5,9 % 5,6 % | 4,9 % 4,7 % | 6,8 % 6,5 % | +0,3 |
| MP | 3,6 % 4,0 % | 5,3 % 6,3 % | 4,9 % 5,7 % | 3,1 % 3,4 % | 3,5 % 3,6 % | 4,4 % 4,4 % | -0,0 |
| ÖVR | 2,1 % 2,1 % | 0,9 % 1,3 % | 0,7 % 1,2 % | 1,4 % 1,8 % | 1,6 % 1,4 % | 1,9 % 1,8 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD21,3%18,6%+2,7ppValdeltagande: Falköping 86,1% · Skövde 86,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

