Hoppa till innehållet

Falun vs Hofors — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FalunHofors
29,1%
S
31,5%
19,6%
M
15,5%
16,4%
SD
26,3%
8,4%
C
4,2%
6,0%
V
8,3%
6,8%
KD
7,1%
4,6%
L
3,0%
7,7%
MP
2,4%
Valdeltagande 87,2%Valdeltagande 82,0%

Kommun 2026

FalunHofors
28,7%
S
26,4%
21,3%
M
17,2%
11,4%
SD
18,1%
10,5%
C
8,1%
7,2%
V
11,2%
7,2%
KD
13,6%
7,0%
L
4,2%
6,5%
MP
0,9%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 80,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falun, den ljusare undre är Hofors. Skillnaden är Falun minus Hofors i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
33,8 %
51,0 %
31,5 %
49,7 %
30,2 %
47,4 %
28,0 %
39,4 %
31,4 %
36,4 %
29,1 %
31,5 %
-2,4
M
25,5 %
13,7 %
28,9 %
15,6 %
23,2 %
11,2 %
19,7 %
11,3 %
18,6 %
13,6 %
19,6 %
15,5 %
+4,2
SD
2,5 %
4,0 %
5,5 %
7,4 %
12,8 %
16,0 %
15,3 %
21,8 %
18,6 %
27,8 %
16,4 %
26,3 %
-9,9
C
10,5 %
5,9 %
8,1 %
4,0 %
8,0 %
4,5 %
11,8 %
5,2 %
8,1 %
3,9 %
8,4 %
4,2 %
+4,2
V
5,9 %
11,4 %
5,5 %
11,0 %
5,9 %
10,8 %
8,2 %
11,8 %
6,0 %
8,3 %
6,0 %
8,3 %
-2,4
MP
6,1 %
3,2 %
8,1 %
4,2 %
7,2 %
3,0 %
4,9 %
1,9 %
6,2 %
2,1 %
7,7 %
2,4 %
+5,4
KD
5,9 %
2,9 %
5,0 %
2,0 %
3,8 %
1,7 %
6,0 %
4,0 %
5,6 %
4,4 %
6,8 %
7,1 %
-0,3
L
6,3 %
5,4 %
5,7 %
5,0 %
4,5 %
2,8 %
4,6 %
3,5 %
4,0 %
2,3 %
4,6 %
3,0 %
+1,6
ÖVR
3,6 %
2,6 %
1,8 %
1,3 %
1,0 %
1,0 %
1,5 %
1,1 %
1,5 %
1,1 %
1,5 %
1,8 %
-0,3
FI
—
—
—
—
3,3 %
1,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,1%31,5%-2,4pp
M19,6%15,5%+4,2pp
SD16,4%26,3%-9,9pp
C8,4%4,2%+4,2pp
V6,0%8,3%-2,4pp
MP7,7%2,4%+5,4pp

Valdeltagande: Falun 87,2% · Hofors 82,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad