Falun vs Leksand — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FalunLeksand
29,1%
S26,7%
19,6%
19,9%
16,4%
SD18,3%
8,4%
8,5%
6,0%
4,7%
6,8%
10,1%
4,6%
5,0%
7,7%
5,4%
Valdeltagande 87,2%Valdeltagande 87,3%
Kommun 2026
FalunLeksand
28,7%
S15,9%
21,3%
19,1%
11,4%
SD8,5%
10,5%
9,2%
7,2%
8,4%
7,2%
12,0%
7,0%
2,2%
6,5%
5,1%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 85,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falun, den ljusare undre är Leksand. Skillnaden är Falun minus Leksand i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,8 % 31,3 % | 31,5 % 28,9 % | 30,2 % 29,4 % | 28,0 % 26,1 % | 31,4 % 29,8 % | 29,1 % 26,7 % | +2,4 |
| M | 25,5 % 25,5 % | 28,9 % 31,4 % | 23,2 % 23,7 % | 19,7 % 19,6 % | 18,6 % 18,6 % | 19,6 % 19,9 % | -0,3 |
| SD | 2,5 % 1,5 % | 5,5 % 4,0 % | 12,8 % 11,8 % | 15,3 % 16,2 % | 18,6 % 21,4 % | 16,4 % 18,3 % | -1,9 |
| C | 10,5 % 13,6 % | 8,1 % 9,4 % | 8,0 % 10,0 % | 11,8 % 12,9 % | 8,1 % 7,9 % | 8,4 % 8,5 % | -0,1 |
| KD | 5,9 % 10,5 % | 5,0 % 8,8 % | 3,8 % 7,4 % | 6,0 % 9,5 % | 5,6 % 8,1 % | 6,8 % 10,1 % | -3,3 |
| V | 5,9 % 4,8 % | 5,5 % 4,2 % | 5,9 % 4,9 % | 8,2 % 7,0 % | 6,0 % 5,2 % | 6,0 % 4,7 % | +1,2 |
| MP | 6,1 % 4,9 % | 8,1 % 6,5 % | 7,2 % 5,8 % | 4,9 % 3,6 % | 6,2 % 4,3 % | 7,7 % 5,4 % | +2,3 |
| L | 6,3 % 5,0 % | 5,7 % 5,3 % | 4,5 % 3,8 % | 4,6 % 3,6 % | 4,0 % 3,6 % | 4,6 % 5,0 % | -0,4 |
| ÖVR | 3,6 % 2,9 % | 1,8 % 1,5 % | 1,0 % 0,7 % | 1,5 % 1,4 % | 1,5 % 1,2 % | 1,5 % 1,4 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 3,3 % 2,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,1%26,7%+2,4ppValdeltagande: Falun 87,2% · Leksand 87,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

