Hoppa till innehållet

Falun vs Ockelbo — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FalunOckelbo
29,1%
S
30,9%
19,6%
M
14,6%
16,4%
SD
24,6%
8,4%
C
7,1%
6,0%
V
4,2%
6,8%
KD
8,3%
4,6%
L
3,8%
7,7%
MP
4,4%
Valdeltagande 87,2%Valdeltagande 85,8%

Kommun 2026

FalunOckelbo
28,7%
S
34,5%
21,3%
M
10,2%
11,4%
SD
19,6%
10,5%
C
13,9%
7,2%
V
4,0%
7,2%
KD
12,0%
7,0%
L
0,6%
6,5%
MP
4,6%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 84,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falun, den ljusare undre är Ockelbo. Skillnaden är Falun minus Ockelbo i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
33,8 %
44,5 %
31,5 %
41,0 %
30,2 %
38,4 %
28,0 %
31,7 %
31,4 %
33,2 %
29,1 %
30,9 %
-1,8
SD
2,5 %
2,0 %
5,5 %
7,8 %
12,8 %
20,7 %
15,3 %
27,3 %
18,6 %
30,8 %
16,4 %
24,6 %
-8,2
M
25,5 %
14,9 %
28,9 %
19,8 %
23,2 %
12,9 %
19,7 %
11,3 %
18,6 %
12,3 %
19,6 %
14,6 %
+5,0
C
10,5 %
16,9 %
8,1 %
12,5 %
8,0 %
11,3 %
11,8 %
11,4 %
8,1 %
7,3 %
8,4 %
7,1 %
+1,3
V
5,9 %
9,2 %
5,5 %
6,1 %
5,9 %
5,9 %
8,2 %
7,5 %
6,0 %
5,2 %
6,0 %
4,2 %
+1,7
KD
5,9 %
4,0 %
5,0 %
2,9 %
3,8 %
2,2 %
6,0 %
5,0 %
5,6 %
5,0 %
6,8 %
8,3 %
-1,5
MP
6,1 %
3,2 %
8,1 %
5,5 %
7,2 %
3,7 %
4,9 %
2,8 %
6,2 %
3,4 %
7,7 %
4,4 %
+3,4
L
6,3 %
3,1 %
5,7 %
3,4 %
4,5 %
2,1 %
4,6 %
2,0 %
4,0 %
1,9 %
4,6 %
3,8 %
+0,8
ÖVR
3,6 %
2,2 %
1,8 %
1,0 %
1,0 %
0,7 %
1,5 %
1,1 %
1,5 %
1,0 %
1,5 %
2,2 %
-0,8
FI
—
—
—
—
3,3 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M19,6%14,6%+5,0pp
SD16,4%24,6%-8,2pp
MP7,7%4,4%+3,4pp

Valdeltagande: Falun 87,2% · Ockelbo 85,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad