Falun vs Rättvik — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FalunRättvik
29,1%
S26,4%
19,6%
19,5%
16,4%
SD25,1%
8,4%
6,6%
6,0%
3,4%
6,8%
8,4%
4,6%
4,0%
7,7%
4,6%
Valdeltagande 87,2%Valdeltagande 85,3%
Kommun 2026
FalunRättvik
28,7%
S31,5%
21,3%
19,3%
11,4%
SD17,3%
10,5%
20,8%
7,2%
3,2%
7,2%
6,0%
7,0%
0,7%
6,5%
1,0%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 84,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falun, den ljusare undre är Rättvik. Skillnaden är Falun minus Rättvik i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,8 % 36,0 % | 31,5 % 34,1 % | 30,2 % 31,7 % | 28,0 % 26,7 % | 31,4 % 28,6 % | 29,1 % 26,4 % | +2,7 |
| SD | 2,5 % 2,5 % | 5,5 % 6,1 % | 12,8 % 17,0 % | 15,3 % 23,4 % | 18,6 % 29,2 % | 16,4 % 25,1 % | -8,7 |
| M | 25,5 % 22,2 % | 28,9 % 26,5 % | 23,2 % 21,4 % | 19,7 % 16,8 % | 18,6 % 16,5 % | 19,6 % 19,5 % | +0,1 |
| C | 10,5 % 15,3 % | 8,1 % 11,2 % | 8,0 % 10,2 % | 11,8 % 12,2 % | 8,1 % 6,9 % | 8,4 % 6,6 % | +1,8 |
| KD | 5,9 % 5,5 % | 5,0 % 4,9 % | 3,8 % 3,5 % | 6,0 % 7,1 % | 5,6 % 7,4 % | 6,8 % 8,4 % | -1,6 |
| V | 5,9 % 4,2 % | 5,5 % 3,7 % | 5,9 % 4,5 % | 8,2 % 6,1 % | 6,0 % 3,7 % | 6,0 % 3,4 % | +2,5 |
| MP | 6,1 % 4,1 % | 8,1 % 6,2 % | 7,2 % 4,8 % | 4,9 % 3,0 % | 6,2 % 3,7 % | 7,7 % 4,6 % | +3,1 |
| L | 6,3 % 5,7 % | 5,7 % 5,1 % | 4,5 % 3,6 % | 4,6 % 3,1 % | 4,0 % 2,6 % | 4,6 % 4,0 % | +0,5 |
| ÖVR | 3,6 % 4,5 % | 1,8 % 2,2 % | 1,0 % 1,5 % | 1,5 % 1,6 % | 1,5 % 1,4 % | 1,5 % 1,9 % | -0,5 |
| FI | — — | — — | 3,3 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,1%26,4%+2,7pp
SD16,4%25,1%-8,7ppValdeltagande: Falun 87,2% · Rättvik 85,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

