Falun vs Säter — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FalunSäter
29,1%
S28,4%
19,6%
18,8%
16,4%
SD23,8%
8,4%
7,5%
6,0%
4,5%
6,8%
7,6%
4,6%
4,0%
7,7%
3,9%
Valdeltagande 87,2%Valdeltagande 87,2%
Kommun 2026
FalunSäter
28,7%
S31,3%
21,3%
24,8%
11,4%
SD14,2%
10,5%
14,9%
7,2%
4,7%
7,2%
4,9%
7,0%
0,5%
6,5%
3,0%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 85,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falun, den ljusare undre är Säter. Skillnaden är Falun minus Säter i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,8 % 37,4 % | 31,5 % 33,8 % | 30,2 % 33,6 % | 28,0 % 29,8 % | 31,4 % 30,9 % | 29,1 % 28,4 % | +0,7 |
| M | 25,5 % 20,0 % | 28,9 % 26,2 % | 23,2 % 18,6 % | 19,7 % 16,9 % | 18,6 % 16,6 % | 19,6 % 18,8 % | +0,9 |
| SD | 2,5 % 2,5 % | 5,5 % 7,8 % | 12,8 % 18,8 % | 15,3 % 21,7 % | 18,6 % 26,7 % | 16,4 % 23,8 % | -7,4 |
| C | 10,5 % 15,5 % | 8,1 % 11,7 % | 8,0 % 10,4 % | 11,8 % 12,4 % | 8,1 % 7,8 % | 8,4 % 7,5 % | +0,9 |
| V | 5,9 % 6,7 % | 5,5 % 5,7 % | 5,9 % 5,4 % | 8,2 % 6,3 % | 6,0 % 4,5 % | 6,0 % 4,5 % | +1,4 |
| MP | 6,1 % 3,8 % | 8,1 % 4,9 % | 7,2 % 3,8 % | 4,9 % 2,5 % | 6,2 % 3,0 % | 7,7 % 3,9 % | +3,8 |
| KD | 5,9 % 5,6 % | 5,0 % 4,2 % | 3,8 % 3,2 % | 6,0 % 6,2 % | 5,6 % 6,5 % | 6,8 % 7,6 % | -0,8 |
| L | 6,3 % 4,9 % | 5,7 % 4,6 % | 4,5 % 2,9 % | 4,6 % 3,1 % | 4,0 % 2,6 % | 4,6 % 4,0 % | +0,6 |
| ÖVR | 3,6 % 3,6 % | 1,8 % 1,2 % | 1,0 % 0,9 % | 1,5 % 1,1 % | 1,5 % 1,3 % | 1,5 % 1,5 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 3,3 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD16,4%23,8%-7,4ppValdeltagande: Falun 87,2% · Säter 87,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

