Hoppa till innehållet

Färgelanda vs Munkedal — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FärgelandaMunkedal
22,0%
S
24,9%
15,5%
M
17,3%
34,5%
SD
28,3%
8,1%
C
6,3%
3,6%
V
4,4%
7,3%
KD
8,2%
4,6%
L
4,4%
2,1%
MP
3,9%
Valdeltagande 85,0%Valdeltagande 84,1%

Kommun 2026

FärgelandaMunkedal
18,8%
S
21,3%
12,9%
M
14,1%
39,1%
SD
29,8%
21,3%
C
8,5%
0,0%
V
5,1%
4,6%
KD
4,2%
3,2%
L
1,7%
0,0%
MP
2,1%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 81,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Färgelanda, den ljusare undre är Munkedal. Skillnaden är Färgelanda minus Munkedal i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,1 %
38,3 %
34,1 %
32,8 %
34,3 %
31,8 %
26,6 %
26,2 %
26,7 %
27,4 %
22,0 %
24,9 %
-2,8
SD
4,2 %
3,3 %
8,6 %
7,2 %
24,0 %
19,2 %
32,1 %
27,4 %
38,2 %
32,0 %
34,5 %
28,3 %
+6,2
M
17,5 %
20,1 %
24,5 %
26,0 %
13,0 %
19,5 %
13,3 %
16,8 %
13,0 %
15,7 %
15,5 %
17,3 %
-1,9
C
18,7 %
14,2 %
14,9 %
11,8 %
13,8 %
9,8 %
12,2 %
9,2 %
6,8 %
6,1 %
8,1 %
6,3 %
+1,8
KD
5,6 %
8,0 %
5,2 %
7,0 %
3,7 %
5,0 %
5,7 %
7,2 %
6,6 %
8,0 %
7,3 %
8,2 %
-0,9
L
6,3 %
5,9 %
4,9 %
5,3 %
3,3 %
3,2 %
2,9 %
3,1 %
2,8 %
2,5 %
4,6 %
4,4 %
+0,2
V
3,8 %
4,7 %
4,1 %
5,1 %
3,4 %
5,5 %
4,4 %
6,2 %
3,1 %
4,4 %
3,6 %
4,4 %
-0,8
MP
2,1 %
3,3 %
3,0 %
3,9 %
2,6 %
3,2 %
1,6 %
2,4 %
1,7 %
2,4 %
2,1 %
3,9 %
-1,8
ÖVR
3,6 %
2,2 %
0,8 %
0,9 %
0,8 %
1,0 %
1,2 %
1,4 %
1,2 %
1,5 %
2,3 %
2,3 %
+0,0
FI
—
—
—
—
1,1 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S22,0%24,9%-2,8pp
SD34,5%28,3%+6,2pp

Valdeltagande: Färgelanda 85,0% · Munkedal 84,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad