Hoppa till innehållet

Färgelanda vs Vänersborg — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FärgelandaVänersborg
22,0%
S
29,3%
15,5%
M
18,0%
34,5%
SD
21,4%
8,1%
C
5,7%
3,6%
V
8,2%
7,3%
KD
6,9%
4,6%
L
4,7%
2,1%
MP
4,2%
Valdeltagande 85,0%Valdeltagande 85,0%

Kommun 2026

FärgelandaVänersborg
18,8%
S
23,9%
12,9%
M
22,0%
39,1%
SD
14,2%
21,3%
C
6,6%
0,0%
V
10,5%
4,6%
KD
4,9%
3,2%
L
3,1%
0,0%
MP
3,2%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 83,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Färgelanda, den ljusare undre är Vänersborg. Skillnaden är Färgelanda minus Vänersborg i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,1 %
42,0 %
34,1 %
34,0 %
34,3 %
34,7 %
26,6 %
31,6 %
26,7 %
32,8 %
22,0 %
29,3 %
-7,3
SD
4,2 %
2,6 %
8,6 %
6,3 %
24,0 %
15,9 %
32,1 %
22,1 %
38,2 %
25,9 %
34,5 %
21,4 %
+13,1
M
17,5 %
19,4 %
24,5 %
26,0 %
13,0 %
17,8 %
13,3 %
16,0 %
13,0 %
15,9 %
15,5 %
18,0 %
-2,6
C
18,7 %
8,5 %
14,9 %
5,8 %
13,8 %
6,5 %
12,2 %
7,3 %
6,8 %
5,6 %
8,1 %
5,7 %
+2,4
V
3,8 %
5,9 %
4,1 %
6,7 %
3,4 %
6,7 %
4,4 %
6,9 %
3,1 %
5,6 %
3,6 %
8,2 %
-4,6
KD
5,6 %
7,5 %
5,2 %
5,4 %
3,7 %
4,5 %
5,7 %
6,7 %
6,6 %
5,8 %
7,3 %
6,9 %
+0,4
L
6,3 %
6,8 %
4,9 %
7,5 %
3,3 %
4,8 %
2,9 %
4,5 %
2,8 %
3,7 %
4,6 %
4,7 %
-0,1
MP
2,1 %
4,8 %
3,0 %
7,1 %
2,6 %
6,2 %
1,6 %
3,6 %
1,7 %
3,4 %
2,1 %
4,2 %
-2,1
ÖVR
3,6 %
2,5 %
0,8 %
1,2 %
0,8 %
0,9 %
1,2 %
1,3 %
1,2 %
1,2 %
2,3 %
1,5 %
+0,8
FI
—
—
—
—
1,1 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S22,0%29,3%-7,3pp
M15,5%18,0%-2,6pp
SD34,5%21,4%+13,1pp
C8,1%5,7%+2,4pp
V3,6%8,2%-4,6pp
MP2,1%4,2%-2,1pp

Valdeltagande: Färgelanda 85,0% · Vänersborg 85,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad