Filipstad vs Karlstad — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FilipstadKarlstad
33,7%
S31,7%
15,2%
21,8%
28,6%
SD14,5%
3,0%
6,6%
6,6%
7,5%
5,2%
6,0%
3,0%
4,8%
2,1%
5,8%
Valdeltagande 79,0%Valdeltagande 86,6%
Kommun 2026
FilipstadKarlstad
43,6%
S34,5%
21,5%
24,9%
17,2%
SD10,9%
2,7%
5,6%
6,5%
7,4%
2,0%
5,9%
3,9%
3,4%
1,9%
5,3%
Valdeltagande 75,6%Valdeltagande 85,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Filipstad, den ljusare undre är Karlstad. Skillnaden är Filipstad minus Karlstad i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,5 % 36,8 % | 51,8 % 32,9 % | 46,2 % 34,7 % | 41,2 % 31,7 % | 36,7 % 34,8 % | 33,7 % 31,7 % | +2,0 |
| SD | 3,1 % 2,3 % | 6,2 % 4,2 % | 21,3 % 9,6 % | 25,6 % 14,1 % | 30,4 % 17,3 % | 28,6 % 14,5 % | +14,2 |
| M | 14,0 % 25,2 % | 18,6 % 29,9 % | 12,3 % 23,3 % | 12,0 % 19,5 % | 14,5 % 19,6 % | 15,2 % 21,8 % | -6,6 |
| V | 8,9 % 6,0 % | 8,2 % 5,5 % | 6,7 % 5,5 % | 7,2 % 7,9 % | 5,1 % 6,2 % | 6,6 % 7,5 % | -0,9 |
| C | 5,9 % 7,5 % | 3,8 % 5,5 % | 3,9 % 5,7 % | 4,9 % 8,5 % | 3,1 % 6,5 % | 3,0 % 6,6 % | -3,6 |
| MP | 2,3 % 5,5 % | 3,6 % 8,0 % | 3,0 % 7,8 % | 1,4 % 4,8 % | 1,6 % 5,1 % | 2,1 % 5,8 % | -3,6 |
| L | 4,2 % 7,7 % | 4,1 % 7,5 % | 2,3 % 5,3 % | 2,4 % 5,7 % | 2,5 % 4,7 % | 3,0 % 4,8 % | -1,8 |
| KD | 3,5 % 6,5 % | 2,8 % 5,3 % | 2,1 % 4,5 % | 4,2 % 6,4 % | 4,9 % 4,8 % | 5,2 % 6,0 % | -0,8 |
| FI | — — | — — | 1,4 % 3,0 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,6 % 2,5 % | 0,9 % 1,2 % | 0,8 % 0,8 % | 1,2 % 1,4 % | 1,2 % 1,1 % | 2,5 % 1,4 % | +1,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,7%31,7%+2,0pp
SD28,6%14,5%+14,2ppValdeltagande: Filipstad 79,0% · Karlstad 86,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

