Filipstad vs Ludvika — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FilipstadLudvika
33,7%
S32,4%
15,2%
16,9%
28,6%
SD24,6%
3,0%
4,7%
6,6%
7,4%
5,2%
5,7%
3,0%
3,1%
2,1%
3,3%
Valdeltagande 79,0%Valdeltagande 83,1%
Kommun 2026
FilipstadLudvika
43,6%
S30,7%
21,5%
22,8%
17,2%
SD12,4%
2,7%
8,5%
6,5%
9,2%
2,0%
3,9%
3,9%
1,6%
1,9%
3,0%
Valdeltagande 75,6%Valdeltagande 79,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Filipstad, den ljusare undre är Ludvika. Skillnaden är Filipstad minus Ludvika i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,5 % 49,1 % | 51,8 % 45,1 % | 46,2 % 40,6 % | 41,2 % 35,4 % | 36,7 % 35,2 % | 33,7 % 32,4 % | +1,3 |
| SD | 3,1 % 2,9 % | 6,2 % 7,6 % | 21,3 % 20,0 % | 25,6 % 23,2 % | 30,4 % 28,1 % | 28,6 % 24,6 % | +4,0 |
| M | 14,0 % 16,6 % | 18,6 % 20,7 % | 12,3 % 15,4 % | 12,0 % 14,1 % | 14,5 % 14,1 % | 15,2 % 16,9 % | -1,7 |
| V | 8,9 % 10,0 % | 8,2 % 8,2 % | 6,7 % 7,6 % | 7,2 % 8,3 % | 5,1 % 6,2 % | 6,6 % 7,4 % | -0,8 |
| C | 5,9 % 6,1 % | 3,8 % 3,9 % | 3,9 % 4,1 % | 4,9 % 6,5 % | 3,1 % 4,6 % | 3,0 % 4,7 % | -1,7 |
| KD | 3,5 % 4,0 % | 2,8 % 3,3 % | 2,1 % 2,4 % | 4,2 % 4,5 % | 4,9 % 4,7 % | 5,2 % 5,7 % | -0,5 |
| MP | 2,3 % 3,2 % | 3,6 % 5,1 % | 3,0 % 4,6 % | 1,4 % 2,9 % | 1,6 % 2,8 % | 2,1 % 3,3 % | -1,1 |
| L | 4,2 % 4,4 % | 4,1 % 5,0 % | 2,3 % 3,1 % | 2,4 % 3,5 % | 2,5 % 2,9 % | 3,0 % 3,1 % | -0,1 |
| ÖVR | 1,6 % 3,6 % | 0,9 % 1,1 % | 0,8 % 0,5 % | 1,2 % 1,6 % | 1,2 % 1,4 % | 2,5 % 1,9 % | +0,6 |
| FI | — — | — — | 1,4 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD28,6%24,6%+4,0ppValdeltagande: Filipstad 79,0% · Ludvika 83,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

