Filipstad vs Malung-Sälen — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FilipstadMalung-Sälen
33,7%
S25,2%
15,2%
21,8%
28,6%
SD27,5%
3,0%
5,0%
6,6%
3,5%
5,2%
9,2%
3,0%
4,3%
2,1%
2,3%
Valdeltagande 79,0%Valdeltagande 85,3%
Kommun 2026
FilipstadMalung-Sälen
43,6%
S37,2%
21,5%
24,6%
17,2%
SD17,0%
2,7%
5,2%
6,5%
0,0%
2,0%
2,6%
3,9%
2,4%
1,9%
1,0%
Valdeltagande 75,6%Valdeltagande 82,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Filipstad, den ljusare undre är Malung-Sälen. Skillnaden är Filipstad minus Malung-Sälen i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,5 % 37,8 % | 51,8 % 36,5 % | 46,2 % 36,2 % | 41,2 % 29,0 % | 36,7 % 26,2 % | 33,7 % 25,2 % | +8,5 |
| SD | 3,1 % 2,1 % | 6,2 % 5,7 % | 21,3 % 17,3 % | 25,6 % 24,6 % | 30,4 % 32,1 % | 28,6 % 27,5 % | +1,1 |
| M | 14,0 % 26,4 % | 18,6 % 30,0 % | 12,3 % 22,6 % | 12,0 % 19,0 % | 14,5 % 18,9 % | 15,2 % 21,8 % | -6,7 |
| C | 5,9 % 11,8 % | 3,8 % 8,2 % | 3,9 % 8,6 % | 4,9 % 9,3 % | 3,1 % 5,4 % | 3,0 % 5,0 % | -2,0 |
| KD | 3,5 % 3,7 % | 2,8 % 2,6 % | 2,1 % 2,4 % | 4,2 % 5,9 % | 4,9 % 6,5 % | 5,2 % 9,2 % | -4,0 |
| V | 8,9 % 7,9 % | 8,2 % 6,7 % | 6,7 % 4,7 % | 7,2 % 6,1 % | 5,1 % 4,1 % | 6,6 % 3,5 % | +3,1 |
| L | 4,2 % 6,3 % | 4,1 % 5,8 % | 2,3 % 3,7 % | 2,4 % 3,1 % | 2,5 % 3,3 % | 3,0 % 4,3 % | -1,2 |
| MP | 2,3 % 2,4 % | 3,6 % 3,0 % | 3,0 % 2,7 % | 1,4 % 1,7 % | 1,6 % 1,9 % | 2,1 % 2,3 % | -0,2 |
| ÖVR | 1,6 % 1,7 % | 0,9 % 1,5 % | 0,8 % 1,0 % | 1,2 % 1,3 % | 1,2 % 1,6 % | 2,5 % 1,2 % | +1,3 |
| FI | — — | — — | 1,4 % 0,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,7%25,2%+8,5ppValdeltagande: Filipstad 79,0% · Malung-Sälen 85,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

