Filipstad vs Vansbro — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FilipstadVansbro
33,7%
S26,3%
15,2%
15,9%
28,6%
SD26,3%
3,0%
6,7%
6,6%
5,1%
5,2%
12,1%
3,0%
3,1%
2,1%
2,2%
Valdeltagande 79,0%Valdeltagande 82,1%
Kommun 2026
FilipstadVansbro
43,6%
S21,6%
21,5%
18,6%
17,2%
SD10,0%
2,7%
24,3%
6,5%
6,4%
2,0%
17,7%
3,9%
0,3%
1,9%
1,0%
Valdeltagande 75,6%Valdeltagande 80,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Filipstad, den ljusare undre är Vansbro. Skillnaden är Filipstad minus Vansbro i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,5 % 39,2 % | 51,8 % 40,4 % | 46,2 % 36,5 % | 41,2 % 29,4 % | 36,7 % 28,7 % | 33,7 % 26,3 % | +7,4 |
| SD | 3,1 % 2,9 % | 6,2 % 6,0 % | 21,3 % 16,2 % | 25,6 % 20,8 % | 30,4 % 28,3 % | 28,6 % 26,3 % | +2,4 |
| M | 14,0 % 16,6 % | 18,6 % 19,7 % | 12,3 % 14,4 % | 12,0 % 13,3 % | 14,5 % 14,1 % | 15,2 % 15,9 % | -0,7 |
| C | 5,9 % 15,9 % | 3,8 % 13,9 % | 3,9 % 14,2 % | 4,9 % 14,6 % | 3,1 % 8,2 % | 3,0 % 6,7 % | -3,7 |
| KD | 3,5 % 9,3 % | 2,8 % 6,8 % | 2,1 % 5,9 % | 4,2 % 9,7 % | 4,9 % 10,7 % | 5,2 % 12,1 % | -6,9 |
| V | 8,9 % 7,4 % | 8,2 % 5,8 % | 6,7 % 5,7 % | 7,2 % 7,2 % | 5,1 % 4,8 % | 6,6 % 5,1 % | +1,5 |
| L | 4,2 % 3,6 % | 4,1 % 3,5 % | 2,3 % 2,2 % | 2,4 % 2,1 % | 2,5 % 1,9 % | 3,0 % 3,1 % | -0,1 |
| MP | 2,3 % 2,3 % | 3,6 % 2,6 % | 3,0 % 2,7 % | 1,4 % 1,2 % | 1,6 % 1,9 % | 2,1 % 2,2 % | -0,1 |
| ÖVR | 1,6 % 2,7 % | 0,9 % 1,2 % | 0,8 % 1,3 % | 1,2 % 1,6 % | 1,2 % 1,5 % | 2,5 % 2,4 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 1,4 % 0,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,7%26,3%+7,4pp
SD28,6%26,3%+2,4ppValdeltagande: Filipstad 79,0% · Vansbro 82,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

