Hoppa till innehållet

Finspång vs Hallsberg — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FinspångHallsberg
32,2%
S
32,6%
16,4%
M
15,7%
24,0%
SD
22,6%
5,0%
C
5,3%
6,4%
V
5,5%
6,4%
KD
5,7%
4,2%
L
3,5%
3,8%
MP
3,6%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 85,1%

Kommun 2026

FinspångHallsberg
30,6%
S
36,7%
15,4%
M
18,3%
24,7%
SD
20,8%
5,5%
C
7,2%
7,5%
V
6,0%
4,8%
KD
3,9%
7,8%
L
4,0%
3,4%
MP
2,9%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 82,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Finspång, den ljusare undre är Hallsberg. Skillnaden är Finspång minus Hallsberg i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
47,1 %
49,1 %
43,9 %
44,8 %
43,1 %
43,6 %
36,7 %
36,9 %
35,5 %
35,5 %
32,2 %
32,6 %
-0,4
SD
2,7 %
4,6 %
5,3 %
6,7 %
15,4 %
16,7 %
20,5 %
21,7 %
26,1 %
27,2 %
24,0 %
22,6 %
+1,4
M
18,0 %
14,7 %
22,1 %
20,7 %
16,1 %
14,6 %
15,1 %
13,8 %
15,2 %
14,7 %
16,4 %
15,7 %
+0,8
C
7,0 %
8,8 %
5,6 %
6,3 %
5,1 %
6,2 %
6,5 %
7,9 %
4,8 %
6,1 %
5,0 %
5,3 %
-0,3
V
6,6 %
6,0 %
6,1 %
5,9 %
5,3 %
5,0 %
7,4 %
6,6 %
5,4 %
4,8 %
6,4 %
5,5 %
+0,9
KD
7,0 %
6,6 %
5,8 %
5,3 %
4,5 %
4,3 %
6,3 %
5,9 %
5,5 %
4,6 %
6,4 %
5,7 %
+0,7
MP
4,1 %
3,5 %
5,8 %
4,9 %
4,6 %
4,3 %
2,5 %
2,6 %
2,9 %
2,9 %
3,8 %
3,6 %
+0,2
ÖVR
2,8 %
1,9 %
0,7 %
0,8 %
0,8 %
0,7 %
1,6 %
1,4 %
1,5 %
1,3 %
1,4 %
5,5 %
-4,1
L
4,7 %
4,9 %
4,6 %
4,8 %
3,3 %
2,9 %
3,4 %
3,2 %
3,2 %
2,9 %
4,2 %
3,5 %
+0,7
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Data: ValmyndighetenUppdaterad