Finspång vs Katrineholm — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FinspångKatrineholm
32,2%
S35,3%
16,4%
17,7%
24,0%
SD18,9%
5,0%
5,3%
6,4%
7,2%
6,4%
5,5%
4,2%
4,2%
3,8%
4,0%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 83,5%
Kommun 2026
FinspångKatrineholm
30,6%
S38,5%
15,4%
17,5%
24,7%
SD13,3%
5,5%
5,9%
7,5%
7,0%
4,8%
6,0%
7,8%
5,7%
3,4%
3,4%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 82,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Finspång, den ljusare undre är Katrineholm. Skillnaden är Finspång minus Katrineholm i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,1 % 48,0 % | 43,9 % 38,4 % | 43,1 % 39,5 % | 36,7 % 37,3 % | 35,5 % 37,8 % | 32,2 % 35,3 % | -3,1 |
| SD | 2,7 % 2,4 % | 5,3 % 6,3 % | 15,4 % 14,3 % | 20,5 % 17,8 % | 26,1 % 21,8 % | 24,0 % 18,9 % | +5,1 |
| M | 18,0 % 19,1 % | 22,1 % 25,0 % | 16,1 % 19,0 % | 15,1 % 17,4 % | 15,2 % 16,9 % | 16,4 % 17,7 % | -1,3 |
| C | 7,0 % 6,7 % | 5,6 % 6,3 % | 5,1 % 6,3 % | 6,5 % 8,0 % | 4,8 % 6,1 % | 5,0 % 5,3 % | -0,3 |
| MP | 4,1 % 5,2 % | 5,8 % 7,6 % | 4,6 % 6,0 % | 2,5 % 3,3 % | 2,9 % 3,7 % | 3,8 % 4,0 % | -0,2 |
| V | 6,6 % 4,3 % | 6,1 % 4,6 % | 5,3 % 4,7 % | 7,4 % 6,0 % | 5,4 % 4,7 % | 6,4 % 7,2 % | -0,8 |
| L | 4,7 % 7,2 % | 4,6 % 6,8 % | 3,3 % 4,2 % | 3,4 % 3,8 % | 3,2 % 3,0 % | 4,2 % 4,2 % | -0,0 |
| KD | 7,0 % 5,7 % | 5,8 % 4,3 % | 4,5 % 3,5 % | 6,3 % 5,3 % | 5,5 % 4,7 % | 6,4 % 5,5 % | +0,9 |
| ÖVR | 2,8 % 1,5 % | 0,7 % 0,8 % | 0,8 % 0,6 % | 1,6 % 1,2 % | 1,5 % 1,3 % | 1,4 % 1,8 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,2%35,3%-3,1pp
SD24,0%18,9%+5,1ppValdeltagande: Finspång 84,3% · Katrineholm 83,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

