Finspång vs Linköping — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FinspångLinköping
32,2%
S27,9%
16,4%
21,4%
24,0%
SD13,6%
5,0%
8,7%
6,4%
7,8%
6,4%
6,2%
4,2%
5,4%
3,8%
7,5%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 87,2%
Kommun 2026
FinspångLinköping
30,6%
S25,5%
15,4%
20,1%
24,7%
SD12,8%
5,5%
7,2%
7,5%
7,6%
4,8%
4,9%
7,8%
3,5%
3,4%
7,5%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 85,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Finspång, den ljusare undre är Linköping. Skillnaden är Finspång minus Linköping i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,1 % 32,8 % | 43,9 % 27,6 % | 43,1 % 29,1 % | 36,7 % 27,6 % | 35,5 % 30,1 % | 32,2 % 27,9 % | +4,4 |
| M | 18,0 % 27,4 % | 22,1 % 30,6 % | 16,1 % 24,2 % | 15,1 % 22,2 % | 15,2 % 20,9 % | 16,4 % 21,4 % | -5,0 |
| SD | 2,7 % 1,7 % | 5,3 % 4,5 % | 15,4 % 11,2 % | 20,5 % 13,2 % | 26,1 % 15,9 % | 24,0 % 13,6 % | +10,4 |
| C | 7,0 % 7,2 % | 5,6 % 6,3 % | 5,1 % 6,1 % | 6,5 % 9,7 % | 4,8 % 8,1 % | 5,0 % 8,7 % | -3,7 |
| MP | 4,1 % 6,2 % | 5,8 % 9,3 % | 4,6 % 8,2 % | 2,5 % 5,6 % | 2,9 % 6,3 % | 3,8 % 7,5 % | -3,7 |
| L | 4,7 % 8,6 % | 4,6 % 8,8 % | 3,3 % 7,0 % | 3,4 % 7,2 % | 3,2 % 6,0 % | 4,2 % 5,4 % | -1,2 |
| V | 6,6 % 4,8 % | 6,1 % 4,7 % | 5,3 % 4,7 % | 7,4 % 6,4 % | 5,4 % 6,0 % | 6,4 % 7,8 % | -1,4 |
| KD | 7,0 % 7,7 % | 5,8 % 6,4 % | 4,5 % 5,8 % | 6,3 % 6,5 % | 5,5 % 5,3 % | 6,4 % 6,2 % | +0,3 |
| ÖVR | 2,8 % 3,7 % | 0,7 % 1,7 % | 0,8 % 1,1 % | 1,6 % 1,7 % | 1,5 % 1,4 % | 1,4 % 1,5 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,2%27,9%+4,4pp
SD24,0%13,6%+10,4ppValdeltagande: Finspång 84,3% · Linköping 87,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

