Hoppa till innehållet

Finspång vs Norrköping — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FinspångNorrköping
32,2%
S
28,5%
16,4%
M
20,5%
24,0%
SD
19,6%
5,0%
C
5,1%
6,4%
V
8,3%
6,4%
KD
6,5%
4,2%
L
4,6%
3,8%
MP
5,3%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 83,3%

Kommun 2026

FinspångNorrköping
30,6%
S
30,8%
15,4%
M
21,3%
24,7%
SD
17,8%
5,5%
C
4,3%
7,5%
V
9,4%
4,8%
KD
6,2%
7,8%
L
4,1%
3,4%
MP
4,6%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 81,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Finspång, den ljusare undre är Norrköping. Skillnaden är Finspång minus Norrköping i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
47,1 %
37,1 %
43,9 %
32,5 %
43,1 %
30,9 %
36,7 %
28,3 %
35,5 %
29,4 %
32,2 %
28,5 %
+3,7
M
18,0 %
26,1 %
22,1 %
30,2 %
16,1 %
23,2 %
15,1 %
20,5 %
15,2 %
20,4 %
16,4 %
20,5 %
-4,1
SD
2,7 %
2,8 %
5,3 %
6,1 %
15,4 %
16,3 %
20,5 %
19,6 %
26,1 %
22,7 %
24,0 %
19,6 %
+4,5
V
6,6 %
5,8 %
6,1 %
5,7 %
5,3 %
5,5 %
7,4 %
8,1 %
5,4 %
6,8 %
6,4 %
8,3 %
-1,9
MP
4,1 %
5,5 %
5,8 %
7,9 %
4,6 %
6,9 %
2,5 %
4,0 %
2,9 %
4,4 %
3,8 %
5,3 %
-1,5
C
7,0 %
5,7 %
5,6 %
4,7 %
5,1 %
4,5 %
6,5 %
6,5 %
4,8 %
5,1 %
5,0 %
5,1 %
-0,1
KD
7,0 %
6,4 %
5,8 %
5,2 %
4,5 %
4,6 %
6,3 %
6,4 %
5,5 %
6,1 %
6,4 %
6,5 %
-0,1
L
4,7 %
6,0 %
4,6 %
6,0 %
3,3 %
4,5 %
3,4 %
4,8 %
3,2 %
3,8 %
4,2 %
4,6 %
-0,4
ÖVR
2,8 %
4,6 %
0,7 %
1,8 %
0,8 %
1,0 %
1,6 %
1,7 %
1,5 %
1,3 %
1,4 %
1,7 %
-0,3
FI
—
—
—
—
1,8 %
2,7 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S32,2%28,5%+3,7pp
M16,4%20,5%-4,1pp
SD24,0%19,6%+4,5pp

Valdeltagande: Finspång 84,3% · Norrköping 83,3%

Data: ValmyndighetenUppdaterad