Hoppa till innehållet

Finspång vs Örebro — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FinspångÖrebro
32,2%
S
30,5%
16,4%
M
17,5%
24,0%
SD
13,7%
5,0%
C
6,3%
6,4%
V
9,6%
6,4%
KD
6,3%
4,2%
L
4,9%
3,8%
MP
6,1%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 86,6%

Kommun 2026

FinspångÖrebro
30,6%
S
30,4%
15,4%
M
14,8%
24,7%
SD
6,1%
5,5%
C
5,7%
7,5%
V
10,3%
4,8%
KD
5,7%
7,8%
L
5,0%
3,4%
MP
4,5%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 85,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Finspång, den ljusare undre är Örebro. Skillnaden är Finspång minus Örebro i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
47,1 %
38,0 %
43,9 %
34,1 %
43,1 %
32,4 %
36,7 %
31,5 %
35,5 %
32,6 %
32,2 %
30,5 %
+1,7
SD
2,7 %
3,5 %
5,3 %
5,5 %
15,4 %
11,6 %
20,5 %
14,4 %
26,1 %
17,1 %
24,0 %
13,7 %
+10,4
M
18,0 %
21,0 %
22,1 %
26,0 %
16,1 %
21,0 %
15,1 %
17,9 %
15,2 %
17,5 %
16,4 %
17,5 %
-1,1
V
6,6 %
6,0 %
6,1 %
5,8 %
5,3 %
5,7 %
7,4 %
8,5 %
5,4 %
7,3 %
6,4 %
9,6 %
-3,2
L
4,7 %
8,7 %
4,6 %
7,6 %
3,3 %
5,4 %
3,4 %
5,7 %
3,2 %
5,9 %
4,2 %
4,9 %
-0,6
MP
4,1 %
6,0 %
5,8 %
8,1 %
4,6 %
8,4 %
2,5 %
4,8 %
2,9 %
5,2 %
3,8 %
6,1 %
-2,3
KD
7,0 %
8,1 %
5,8 %
7,0 %
4,5 %
6,2 %
6,3 %
7,7 %
5,5 %
5,6 %
6,4 %
6,3 %
+0,1
C
7,0 %
6,3 %
5,6 %
4,8 %
5,1 %
5,1 %
6,5 %
8,1 %
4,8 %
7,0 %
5,0 %
6,3 %
-1,3
ÖVR
2,8 %
2,4 %
0,7 %
1,1 %
0,8 %
1,0 %
1,6 %
1,6 %
1,5 %
1,8 %
1,4 %
5,1 %
-3,7
FI
—
—
—
—
1,8 %
3,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD24,0%13,7%+10,4pp
V6,4%9,6%-3,2pp
MP3,8%6,1%-2,3pp

Valdeltagande: Finspång 84,3% · Örebro 86,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad