Hoppa till innehållet

Finspång vs Vingåker — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FinspångVingåker
32,2%
S
30,4%
16,4%
M
18,9%
24,0%
SD
25,9%
5,0%
C
4,8%
6,4%
V
4,9%
6,4%
KD
6,2%
4,2%
L
3,5%
3,8%
MP
3,6%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 85,6%

Kommun 2026

FinspångVingåker
30,6%
S
30,5%
15,4%
M
25,2%
24,7%
SD
18,4%
5,5%
C
6,8%
7,5%
V
4,9%
4,8%
KD
4,4%
7,8%
L
1,3%
3,4%
MP
2,8%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 84,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Finspång, den ljusare undre är Vingåker. Skillnaden är Finspång minus Vingåker i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
47,1 %
51,0 %
43,9 %
41,5 %
43,1 %
39,0 %
36,7 %
33,4 %
35,5 %
33,1 %
32,2 %
30,4 %
+1,8
SD
2,7 %
2,8 %
5,3 %
7,3 %
15,4 %
20,5 %
20,5 %
24,4 %
26,1 %
28,8 %
24,0 %
25,9 %
-1,9
M
18,0 %
18,4 %
22,1 %
24,1 %
16,1 %
16,6 %
15,1 %
15,7 %
15,2 %
16,8 %
16,4 %
18,9 %
-2,4
C
7,0 %
7,8 %
5,6 %
6,9 %
5,1 %
6,4 %
6,5 %
7,0 %
4,8 %
5,0 %
5,0 %
4,8 %
+0,2
V
6,6 %
4,0 %
6,1 %
4,1 %
5,3 %
4,0 %
7,4 %
7,1 %
5,4 %
4,5 %
6,4 %
4,9 %
+1,5
KD
7,0 %
6,1 %
5,8 %
4,7 %
4,5 %
3,5 %
6,3 %
6,1 %
5,5 %
5,2 %
6,4 %
6,2 %
+0,2
MP
4,1 %
4,5 %
5,8 %
6,5 %
4,6 %
4,6 %
2,5 %
2,8 %
2,9 %
3,3 %
3,8 %
3,6 %
+0,2
L
4,7 %
4,1 %
4,6 %
4,1 %
3,3 %
2,6 %
3,4 %
2,6 %
3,2 %
2,1 %
4,2 %
3,5 %
+0,7
ÖVR
2,8 %
1,3 %
0,7 %
0,9 %
0,8 %
0,8 %
1,6 %
0,9 %
1,5 %
1,1 %
1,4 %
1,8 %
-0,3
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M16,4%18,9%-2,4pp

Valdeltagande: Finspång 84,3% · Vingåker 85,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad