Hoppa till innehållet

Flen vs Katrineholm — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FlenKatrineholm
29,9%
S
35,3%
16,3%
M
17,7%
21,3%
SD
18,9%
5,8%
C
5,3%
8,7%
V
7,2%
6,6%
KD
5,5%
4,6%
L
4,2%
5,4%
MP
4,0%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 83,5%

Kommun 2026

FlenKatrineholm
21,5%
S
38,5%
18,9%
M
17,5%
17,0%
SD
13,3%
9,4%
C
5,9%
11,7%
V
7,0%
4,2%
KD
6,0%
3,1%
L
5,7%
4,7%
MP
3,4%
Valdeltagande 79,9%Valdeltagande 82,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Flen, den ljusare undre är Katrineholm. Skillnaden är Flen minus Katrineholm i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
46,5 %
48,0 %
38,7 %
38,4 %
36,2 %
39,5 %
33,0 %
37,3 %
34,9 %
37,8 %
29,9 %
35,3 %
-5,4
M
20,2 %
19,1 %
24,2 %
25,0 %
18,7 %
19,0 %
16,9 %
17,4 %
15,3 %
16,9 %
16,3 %
17,7 %
-1,4
SD
2,7 %
2,4 %
6,9 %
6,3 %
17,8 %
14,3 %
21,3 %
17,8 %
24,9 %
21,8 %
21,3 %
18,9 %
+2,4
V
5,4 %
4,3 %
5,5 %
4,6 %
5,5 %
4,7 %
6,9 %
6,0 %
5,1 %
4,7 %
8,7 %
7,2 %
+1,5
C
8,7 %
6,7 %
8,2 %
6,3 %
7,5 %
6,3 %
8,3 %
8,0 %
6,3 %
6,1 %
5,8 %
5,3 %
+0,4
MP
4,3 %
5,2 %
5,9 %
7,6 %
4,9 %
6,0 %
3,5 %
3,3 %
4,1 %
3,7 %
5,4 %
4,0 %
+1,4
L
4,9 %
7,2 %
4,8 %
6,8 %
3,4 %
4,2 %
3,2 %
3,8 %
3,1 %
3,0 %
4,6 %
4,2 %
+0,3
KD
5,6 %
5,7 %
4,9 %
4,3 %
3,5 %
3,5 %
5,6 %
5,3 %
5,1 %
4,7 %
6,6 %
5,5 %
+1,1
FI
—
—
—
—
1,6 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,7 %
1,5 %
0,9 %
0,8 %
0,9 %
0,6 %
1,4 %
1,2 %
1,3 %
1,3 %
1,5 %
1,8 %
-0,3

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,9%35,3%-5,4pp
SD21,3%18,9%+2,4pp

Valdeltagande: Flen 82,3% · Katrineholm 83,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad