Flen vs Nyköping — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FlenNyköping
29,9%
S31,4%
16,3%
19,7%
21,3%
SD18,5%
5,8%
6,5%
8,7%
6,9%
6,6%
5,9%
4,6%
4,3%
5,4%
5,5%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 86,4%
Kommun 2026
FlenNyköping
21,5%
S32,3%
18,9%
25,4%
17,0%
SD15,6%
9,4%
6,4%
11,7%
6,6%
4,2%
5,0%
3,1%
2,5%
4,7%
6,0%
Valdeltagande 79,9%Valdeltagande 84,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Flen, den ljusare undre är Nyköping. Skillnaden är Flen minus Nyköping i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,5 % 40,4 % | 38,7 % 34,4 % | 36,2 % 34,0 % | 33,0 % 32,0 % | 34,9 % 34,1 % | 29,9 % 31,4 % | -1,5 |
| M | 20,2 % 23,6 % | 24,2 % 27,9 % | 18,7 % 23,0 % | 16,9 % 20,1 % | 15,3 % 19,3 % | 16,3 % 19,7 % | -3,4 |
| SD | 2,7 % 2,4 % | 6,9 % 5,3 % | 17,8 % 12,6 % | 21,3 % 16,1 % | 24,9 % 20,2 % | 21,3 % 18,5 % | +2,8 |
| V | 5,4 % 4,8 % | 5,5 % 4,8 % | 5,5 % 4,8 % | 6,9 % 6,4 % | 5,1 % 5,0 % | 8,7 % 6,9 % | +1,9 |
| C | 8,7 % 7,3 % | 8,2 % 6,0 % | 7,5 % 6,0 % | 8,3 % 8,5 % | 6,3 % 6,8 % | 5,8 % 6,5 % | -0,7 |
| MP | 4,3 % 5,2 % | 5,9 % 8,2 % | 4,9 % 7,5 % | 3,5 % 4,5 % | 4,1 % 4,7 % | 5,4 % 5,5 % | -0,1 |
| KD | 5,6 % 7,5 % | 4,9 % 5,4 % | 3,5 % 4,3 % | 5,6 % 6,4 % | 5,1 % 4,8 % | 6,6 % 5,9 % | +0,7 |
| L | 4,9 % 6,7 % | 4,8 % 7,0 % | 3,4 % 4,5 % | 3,2 % 4,5 % | 3,1 % 3,9 % | 4,6 % 4,3 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 2,5 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,7 % 1,9 % | 0,9 % 1,1 % | 0,9 % 0,8 % | 1,4 % 1,4 % | 1,3 % 1,3 % | 1,5 % 1,5 % | -0,0 |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD21,3%18,5%+2,8ppValdeltagande: Flen 82,3% · Nyköping 86,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

