Forshaga vs Sunne — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ForshagaSunne
32,9%
S24,3%
16,7%
23,5%
23,6%
SD21,4%
5,2%
9,6%
4,7%
4,2%
7,7%
7,2%
3,5%
4,7%
3,7%
3,6%
Valdeltagande 86,9%Valdeltagande 85,5%
Kommun 2026
ForshagaSunne
37,3%
S21,9%
18,6%
27,6%
17,2%
SD13,7%
10,1%
16,1%
4,9%
3,9%
7,0%
2,5%
2,0%
4,9%
2,7%
2,9%
Valdeltagande 85,7%Valdeltagande 82,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Forshaga, den ljusare undre är Sunne. Skillnaden är Forshaga minus Sunne i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,2 % 34,2 % | 47,2 % 32,6 % | 46,9 % 34,9 % | 39,0 % 28,6 % | 37,7 % 28,1 % | 32,9 % 24,3 % | +8,6 |
| M | 16,3 % 23,7 % | 21,1 % 27,4 % | 14,9 % 21,4 % | 13,3 % 17,6 % | 14,2 % 19,6 % | 16,7 % 23,5 % | -6,9 |
| SD | 3,6 % 2,5 % | 5,2 % 4,1 % | 14,0 % 12,6 % | 20,5 % 18,8 % | 26,7 % 24,4 % | 23,6 % 21,4 % | +2,2 |
| C | 7,7 % 19,9 % | 6,0 % 16,8 % | 6,5 % 13,8 % | 7,9 % 15,1 % | 5,0 % 9,5 % | 5,2 % 9,6 % | -4,4 |
| KD | 5,3 % 5,7 % | 4,3 % 4,4 % | 3,5 % 3,5 % | 6,2 % 7,2 % | 5,9 % 7,3 % | 7,7 % 7,2 % | +0,5 |
| V | 5,7 % 3,9 % | 5,4 % 4,5 % | 4,8 % 3,6 % | 6,5 % 4,8 % | 4,3 % 3,4 % | 4,7 % 4,2 % | +0,5 |
| L | 5,0 % 5,2 % | 5,1 % 4,9 % | 3,1 % 4,0 % | 2,8 % 3,9 % | 2,3 % 3,5 % | 3,5 % 4,7 % | -1,1 |
| MP | 3,1 % 3,2 % | 4,9 % 4,1 % | 3,8 % 3,6 % | 2,5 % 2,5 % | 2,8 % 3,1 % | 3,7 % 3,6 % | +0,2 |
| ÖVR | 2,1 % 1,7 % | 0,9 % 1,1 % | 0,8 % 0,7 % | 1,4 % 1,4 % | 1,1 % 1,1 % | 2,0 % 1,6 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,9%24,3%+8,6pp
SD23,6%21,4%+2,2ppValdeltagande: Forshaga 86,9% · Sunne 85,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

