Gagnef vs Leksand — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GagnefLeksand
25,5%
S26,7%
16,7%
19,9%
24,8%
SD18,3%
8,0%
8,5%
4,0%
4,7%
10,3%
10,1%
4,2%
5,0%
4,9%
5,4%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 87,3%
Kommun 2026
GagnefLeksand
20,5%
S15,9%
13,3%
19,1%
12,7%
SD8,5%
18,7%
9,2%
2,9%
8,4%
15,1%
12,0%
2,1%
2,2%
5,0%
5,1%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 85,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gagnef, den ljusare undre är Leksand. Skillnaden är Gagnef minus Leksand i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % 31,3 % | 34,9 % 28,9 % | 32,7 % 29,4 % | 27,4 % 26,1 % | 27,0 % 29,8 % | 25,5 % 26,7 % | -1,2 |
| M | 18,2 % 25,5 % | 23,7 % 31,4 % | 18,1 % 23,7 % | 14,4 % 19,6 % | 15,3 % 18,6 % | 16,7 % 19,9 % | -3,2 |
| SD | 2,7 % 1,5 % | 7,3 % 4,0 % | 17,3 % 11,8 % | 21,8 % 16,2 % | 27,8 % 21,4 % | 24,8 % 18,3 % | +6,5 |
| C | 16,3 % 13,6 % | 12,3 % 9,4 % | 11,6 % 10,0 % | 13,7 % 12,9 % | 8,2 % 7,9 % | 8,0 % 8,5 % | -0,5 |
| KD | 7,3 % 10,5 % | 5,7 % 8,8 % | 4,2 % 7,4 % | 8,5 % 9,5 % | 9,0 % 8,1 % | 10,3 % 10,1 % | +0,2 |
| V | 5,7 % 4,8 % | 5,0 % 4,2 % | 5,1 % 4,9 % | 6,1 % 7,0 % | 4,9 % 5,2 % | 4,0 % 4,7 % | -0,7 |
| MP | 4,1 % 4,9 % | 6,0 % 6,5 % | 4,3 % 5,8 % | 2,8 % 3,6 % | 3,9 % 4,3 % | 4,9 % 5,4 % | -0,5 |
| L | 4,1 % 5,0 % | 4,1 % 5,3 % | 3,1 % 3,8 % | 3,8 % 3,6 % | 2,9 % 3,6 % | 4,2 % 5,0 % | -0,8 |
| ÖVR | 3,0 % 2,9 % | 1,1 % 1,5 % | 0,9 % 0,7 % | 1,6 % 1,4 % | 1,0 % 1,2 % | 1,7 % 1,4 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 2,6 % 2,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD24,8%18,3%+6,5ppValdeltagande: Gagnef 86,2% · Leksand 87,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

