Hoppa till innehållet

Gagnef vs Ludvika — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GagnefLudvika
25,5%
S
32,4%
16,7%
M
16,9%
24,8%
SD
24,6%
8,0%
C
4,7%
4,0%
V
7,4%
10,3%
KD
5,7%
4,2%
L
3,1%
4,9%
MP
3,3%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 83,1%

Kommun 2026

GagnefLudvika
20,5%
S
30,7%
13,3%
M
22,8%
12,7%
SD
12,4%
18,7%
C
8,5%
2,9%
V
9,2%
15,1%
KD
3,9%
2,1%
L
1,6%
5,0%
MP
3,0%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 79,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gagnef, den ljusare undre är Ludvika. Skillnaden är Gagnef minus Ludvika i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,6 %
49,1 %
34,9 %
45,1 %
32,7 %
40,6 %
27,4 %
35,4 %
27,0 %
35,2 %
25,5 %
32,4 %
-6,9
SD
2,7 %
2,9 %
7,3 %
7,6 %
17,3 %
20,0 %
21,8 %
23,2 %
27,8 %
28,1 %
24,8 %
24,6 %
+0,1
M
18,2 %
16,6 %
23,7 %
20,7 %
18,1 %
15,4 %
14,4 %
14,1 %
15,3 %
14,1 %
16,7 %
16,9 %
-0,2
C
16,3 %
6,1 %
12,3 %
3,9 %
11,6 %
4,1 %
13,7 %
6,5 %
8,2 %
4,6 %
8,0 %
4,7 %
+3,3
KD
7,3 %
4,0 %
5,7 %
3,3 %
4,2 %
2,4 %
8,5 %
4,5 %
9,0 %
4,7 %
10,3 %
5,7 %
+4,6
V
5,7 %
10,0 %
5,0 %
8,2 %
5,1 %
7,6 %
6,1 %
8,3 %
4,9 %
6,2 %
4,0 %
7,4 %
-3,4
MP
4,1 %
3,2 %
6,0 %
5,1 %
4,3 %
4,6 %
2,8 %
2,9 %
3,9 %
2,8 %
4,9 %
3,3 %
+1,6
L
4,1 %
4,4 %
4,1 %
5,0 %
3,1 %
3,1 %
3,8 %
3,5 %
2,9 %
2,9 %
4,2 %
3,1 %
+1,0
ÖVR
3,0 %
3,6 %
1,1 %
1,1 %
0,9 %
0,5 %
1,6 %
1,6 %
1,0 %
1,4 %
1,7 %
1,9 %
-0,2
FI
—
—
—
—
2,6 %
1,7 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S25,5%32,4%-6,9pp
C8,0%4,7%+3,3pp
V4,0%7,4%-3,4pp
KD10,3%5,7%+4,6pp

Valdeltagande: Gagnef 86,2% · Ludvika 83,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad