Hoppa till innehållet

Gällivare vs Jokkmokk — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GällivareJokkmokk
35,1%
S
33,6%
15,0%
M
11,8%
24,4%
SD
17,5%
2,4%
C
3,8%
7,1%
V
7,4%
7,0%
KD
6,5%
2,2%
L
2,9%
4,7%
MP
14,4%
Valdeltagande 80,8%Valdeltagande 80,0%

Kommun 2026

GällivareJokkmokk
26,0%
S
27,7%
21,0%
M
16,7%
11,7%
SD
5,1%
0,5%
C
0,3%
9,7%
V
6,8%
16,1%
KD
2,5%
0,5%
L
0,2%
12,2%
MP
22,4%
Valdeltagande 78,3%Valdeltagande 77,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gällivare, den ljusare undre är Jokkmokk. Skillnaden är Gällivare minus Jokkmokk i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
52,8 %
47,8 %
55,9 %
52,6 %
50,5 %
48,5 %
42,0 %
40,3 %
38,5 %
34,2 %
35,1 %
33,6 %
+1,5
SD
2,4 %
1,0 %
5,0 %
3,7 %
15,2 %
12,8 %
20,4 %
16,8 %
27,2 %
22,5 %
24,4 %
17,5 %
+6,9
V
17,8 %
14,7 %
13,6 %
10,4 %
11,6 %
9,7 %
12,9 %
14,6 %
8,2 %
9,2 %
7,1 %
7,4 %
-0,3
M
11,9 %
10,8 %
14,2 %
13,6 %
10,8 %
9,1 %
12,2 %
8,3 %
13,0 %
9,9 %
15,0 %
11,8 %
+3,2
MP
2,9 %
6,5 %
3,8 %
7,7 %
4,2 %
9,5 %
2,5 %
7,1 %
3,6 %
11,8 %
4,7 %
14,4 %
-9,7
KD
2,8 %
2,3 %
2,4 %
1,9 %
2,3 %
1,3 %
3,3 %
3,9 %
4,3 %
4,5 %
7,0 %
6,5 %
+0,5
L
2,4 %
5,8 %
2,3 %
5,0 %
1,4 %
3,2 %
2,0 %
2,7 %
1,4 %
2,0 %
2,2 %
2,9 %
-0,6
C
2,6 %
5,5 %
1,7 %
3,8 %
1,8 %
2,4 %
3,7 %
5,2 %
2,8 %
4,4 %
2,4 %
3,8 %
-1,4
ÖVR
4,4 %
5,4 %
1,2 %
1,2 %
0,6 %
0,7 %
1,1 %
1,1 %
1,1 %
1,5 %
2,0 %
2,1 %
-0,0
FI
—
—
—
—
1,6 %
2,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M15,0%11,8%+3,2pp
SD24,4%17,5%+6,9pp
MP4,7%14,4%-9,7pp

Valdeltagande: Gällivare 80,8% · Jokkmokk 80,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad