Gällivare vs Kiruna — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GällivareKiruna
35,1%
S35,8%
15,0%
14,2%
24,4%
SD19,8%
2,4%
2,7%
7,1%
8,1%
7,0%
7,7%
2,2%
2,5%
4,7%
6,9%
Valdeltagande 80,8%Valdeltagande 81,4%
Kommun 2026
GällivareKiruna
26,0%
S35,2%
21,0%
8,3%
11,7%
SD6,9%
0,5%
3,2%
9,7%
10,8%
16,1%
23,9%
0,5%
0,2%
12,2%
0,9%
Valdeltagande 78,3%Valdeltagande 76,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gällivare, den ljusare undre är Kiruna. Skillnaden är Gällivare minus Kiruna i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 52,8 % 51,8 % | 55,9 % 51,7 % | 50,5 % 47,4 % | 42,0 % 38,2 % | 38,5 % 41,9 % | 35,1 % 35,8 % | -0,7 |
| SD | 2,4 % 2,4 % | 5,0 % 5,7 % | 15,2 % 13,2 % | 20,4 % 19,7 % | 27,2 % 22,1 % | 24,4 % 19,8 % | +4,6 |
| V | 17,8 % 15,0 % | 13,6 % 14,0 % | 11,6 % 11,6 % | 12,9 % 13,5 % | 8,2 % 8,1 % | 7,1 % 8,1 % | -1,0 |
| M | 11,9 % 9,5 % | 14,2 % 13,2 % | 10,8 % 10,3 % | 12,2 % 10,7 % | 13,0 % 11,1 % | 15,0 % 14,2 % | +0,9 |
| KD | 2,8 % 3,9 % | 2,4 % 3,2 % | 2,3 % 3,4 % | 3,3 % 4,9 % | 4,3 % 6,8 % | 7,0 % 7,7 % | -0,7 |
| ÖVR | 4,4 % 7,2 % | 1,2 % 1,1 % | 0,6 % 0,9 % | 1,1 % 2,3 % | 1,1 % 1,5 % | 2,0 % 2,3 % | -0,3 |
| MP | 2,9 % 3,7 % | 3,8 % 5,2 % | 4,2 % 5,2 % | 2,5 % 2,8 % | 3,6 % 3,8 % | 4,7 % 6,9 % | -2,2 |
| C | 2,6 % 3,3 % | 1,7 % 2,6 % | 1,8 % 3,0 % | 3,7 % 5,4 % | 2,8 % 2,9 % | 2,4 % 2,7 % | -0,2 |
| L | 2,4 % 3,1 % | 2,3 % 3,2 % | 1,4 % 2,3 % | 2,0 % 2,5 % | 1,4 % 1,8 % | 2,2 % 2,5 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 2,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD24,4%19,8%+4,6ppValdeltagande: Gällivare 80,8% · Kiruna 81,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

