Hoppa till innehållet

Gävle vs Heby — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GävleHeby
31,5%
S
25,6%
19,9%
M
16,9%
19,6%
SD
26,2%
4,9%
C
7,5%
8,0%
V
5,3%
5,7%
KD
8,3%
4,5%
L
4,0%
4,7%
MP
3,8%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 84,1%

Kommun 2026

GävleHeby
32,1%
S
25,4%
21,0%
M
18,3%
18,9%
SD
23,7%
4,6%
C
13,5%
8,6%
V
5,4%
5,6%
KD
6,9%
3,0%
L
1,9%
4,8%
MP
3,5%
Valdeltagande 82,9%Valdeltagande 81,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gävle, den ljusare undre är Heby. Skillnaden är Gävle minus Heby i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
40,6 %
36,7 %
34,6 %
33,9 %
34,1 %
35,5 %
32,1 %
29,1 %
33,4 %
27,6 %
31,5 %
25,6 %
+5,9
SD
3,3 %
3,8 %
7,5 %
7,0 %
15,8 %
16,5 %
19,5 %
22,9 %
22,6 %
29,6 %
19,6 %
26,2 %
-6,7
M
22,2 %
18,9 %
27,2 %
23,8 %
21,0 %
16,4 %
18,2 %
13,8 %
19,2 %
14,8 %
19,9 %
16,9 %
+2,9
C
6,2 %
16,9 %
4,6 %
14,4 %
4,3 %
13,1 %
6,3 %
13,2 %
5,0 %
7,9 %
4,9 %
7,5 %
-2,7
V
7,5 %
5,9 %
6,8 %
4,8 %
6,7 %
4,6 %
8,5 %
5,5 %
6,5 %
4,9 %
8,0 %
5,3 %
+2,7
KD
4,9 %
7,1 %
3,8 %
5,5 %
3,3 %
4,8 %
4,9 %
8,0 %
4,3 %
8,2 %
5,7 %
8,3 %
-2,6
MP
5,4 %
3,1 %
7,5 %
4,3 %
6,2 %
3,6 %
3,9 %
2,4 %
4,0 %
2,9 %
4,7 %
3,8 %
+0,9
L
7,1 %
5,0 %
6,8 %
5,2 %
5,0 %
2,7 %
5,4 %
3,0 %
3,8 %
2,4 %
4,5 %
4,0 %
+0,4
ÖVR
2,8 %
2,4 %
1,2 %
1,3 %
1,0 %
1,0 %
1,3 %
2,1 %
1,4 %
1,6 %
1,5 %
2,4 %
-0,9
FI
—
—
—
—
2,6 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S31,5%25,6%+5,9pp
M19,9%16,9%+2,9pp
SD19,6%26,2%-6,7pp
C4,9%7,5%-2,7pp
V8,0%5,3%+2,7pp
KD5,7%8,3%-2,6pp

Valdeltagande: Gävle 85,1% · Heby 84,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad