Hoppa till innehållet

Gävle vs Ockelbo — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GävleOckelbo
31,5%
S
30,9%
19,9%
M
14,6%
19,6%
SD
24,6%
4,9%
C
7,1%
8,0%
V
4,2%
5,7%
KD
8,3%
4,5%
L
3,8%
4,7%
MP
4,4%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 85,8%

Kommun 2026

GävleOckelbo
32,1%
S
34,5%
21,0%
M
10,2%
18,9%
SD
19,6%
4,6%
C
13,9%
8,6%
V
4,0%
5,6%
KD
12,0%
3,0%
L
0,6%
4,8%
MP
4,6%
Valdeltagande 82,9%Valdeltagande 84,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gävle, den ljusare undre är Ockelbo. Skillnaden är Gävle minus Ockelbo i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
40,6 %
44,5 %
34,6 %
41,0 %
34,1 %
38,4 %
32,1 %
31,7 %
33,4 %
33,2 %
31,5 %
30,9 %
+0,6
SD
3,3 %
2,0 %
7,5 %
7,8 %
15,8 %
20,7 %
19,5 %
27,3 %
22,6 %
30,8 %
19,6 %
24,6 %
-5,0
M
22,2 %
14,9 %
27,2 %
19,8 %
21,0 %
12,9 %
18,2 %
11,3 %
19,2 %
12,3 %
19,9 %
14,6 %
+5,2
C
6,2 %
16,9 %
4,6 %
12,5 %
4,3 %
11,3 %
6,3 %
11,4 %
5,0 %
7,3 %
4,9 %
7,1 %
-2,2
V
7,5 %
9,2 %
6,8 %
6,1 %
6,7 %
5,9 %
8,5 %
7,5 %
6,5 %
5,2 %
8,0 %
4,2 %
+3,7
KD
4,9 %
4,0 %
3,8 %
2,9 %
3,3 %
2,2 %
4,9 %
5,0 %
4,3 %
5,0 %
5,7 %
8,3 %
-2,6
MP
5,4 %
3,2 %
7,5 %
5,5 %
6,2 %
3,7 %
3,9 %
2,8 %
4,0 %
3,4 %
4,7 %
4,4 %
+0,3
L
7,1 %
3,1 %
6,8 %
3,4 %
5,0 %
2,1 %
5,4 %
2,0 %
3,8 %
1,9 %
4,5 %
3,8 %
+0,6
ÖVR
2,8 %
2,2 %
1,2 %
1,0 %
1,0 %
0,7 %
1,3 %
1,1 %
1,4 %
1,0 %
1,5 %
2,2 %
-0,8
FI
—
—
—
—
2,6 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M19,9%14,6%+5,2pp
SD19,6%24,6%-5,0pp
C4,9%7,1%-2,2pp
V8,0%4,2%+3,7pp
KD5,7%8,3%-2,6pp

Valdeltagande: Gävle 85,1% · Ockelbo 85,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad