Hoppa till innehållet

Gävle vs Sandviken — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GävleSandviken
31,5%
S
33,2%
19,9%
M
17,4%
19,6%
SD
23,8%
4,9%
C
4,4%
8,0%
V
6,9%
5,7%
KD
5,4%
4,5%
L
3,9%
4,7%
MP
3,3%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 84,2%

Kommun 2026

GävleSandviken
32,1%
S
29,7%
21,0%
M
23,8%
18,9%
SD
22,1%
4,6%
C
5,2%
8,6%
V
8,0%
5,6%
KD
5,1%
3,0%
L
2,6%
4,8%
MP
3,4%
Valdeltagande 82,9%Valdeltagande 81,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gävle, den ljusare undre är Sandviken. Skillnaden är Gävle minus Sandviken i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
40,6 %
47,5 %
34,6 %
44,1 %
34,1 %
43,7 %
32,1 %
37,0 %
33,4 %
37,1 %
31,5 %
33,2 %
-1,7
M
22,2 %
17,5 %
27,2 %
21,1 %
21,0 %
15,5 %
18,2 %
14,3 %
19,2 %
15,6 %
19,9 %
17,4 %
+2,4
SD
3,3 %
2,4 %
7,5 %
6,0 %
15,8 %
15,3 %
19,5 %
21,4 %
22,6 %
26,0 %
19,6 %
23,8 %
-4,2
V
7,5 %
8,9 %
6,8 %
8,1 %
6,7 %
7,1 %
8,5 %
8,4 %
6,5 %
5,8 %
8,0 %
6,9 %
+1,0
C
6,2 %
7,8 %
4,6 %
5,7 %
4,3 %
5,2 %
6,3 %
6,7 %
5,0 %
4,8 %
4,9 %
4,4 %
+0,5
MP
5,4 %
3,3 %
7,5 %
5,1 %
6,2 %
3,9 %
3,9 %
2,3 %
4,0 %
2,6 %
4,7 %
3,3 %
+1,3
L
7,1 %
5,0 %
6,8 %
5,0 %
5,0 %
3,7 %
5,4 %
4,3 %
3,8 %
3,0 %
4,5 %
3,9 %
+0,6
KD
4,9 %
4,5 %
3,8 %
3,8 %
3,3 %
2,7 %
4,9 %
4,5 %
4,3 %
4,1 %
5,7 %
5,4 %
+0,2
ÖVR
2,8 %
3,1 %
1,2 %
1,1 %
1,0 %
1,0 %
1,3 %
1,1 %
1,4 %
1,1 %
1,5 %
1,7 %
-0,2
FI
—
—
—
—
2,6 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M19,9%17,4%+2,4pp
SD19,6%23,8%-4,2pp

Valdeltagande: Gävle 85,1% · Sandviken 84,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad