Hoppa till innehållet

Gävle vs Söderhamn — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GävleSöderhamn
31,5%
S
34,6%
19,9%
M
15,8%
19,6%
SD
22,8%
4,9%
C
5,9%
8,0%
V
6,2%
5,7%
KD
6,0%
4,5%
L
3,5%
4,7%
MP
3,4%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 82,7%

Kommun 2026

GävleSöderhamn
32,1%
S
30,6%
21,0%
M
16,1%
18,9%
SD
19,7%
4,6%
C
12,5%
8,6%
V
9,6%
5,6%
KD
5,8%
3,0%
L
1,8%
4,8%
MP
2,2%
Valdeltagande 82,9%Valdeltagande 81,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gävle, den ljusare undre är Söderhamn. Skillnaden är Gävle minus Söderhamn i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
40,6 %
45,5 %
34,6 %
43,4 %
34,1 %
43,6 %
32,1 %
36,5 %
33,4 %
37,5 %
31,5 %
34,6 %
-3,2
M
22,2 %
15,1 %
27,2 %
20,2 %
21,0 %
15,1 %
18,2 %
14,3 %
19,2 %
14,8 %
19,9 %
15,8 %
+4,1
SD
3,3 %
3,6 %
7,5 %
8,4 %
15,8 %
15,8 %
19,5 %
19,6 %
22,6 %
24,9 %
19,6 %
22,8 %
-3,2
C
6,2 %
10,9 %
4,6 %
6,9 %
4,3 %
6,9 %
6,3 %
9,9 %
5,0 %
6,3 %
4,9 %
5,9 %
-1,1
V
7,5 %
9,0 %
6,8 %
7,0 %
6,7 %
6,2 %
8,5 %
8,3 %
6,5 %
5,1 %
8,0 %
6,2 %
+1,8
MP
5,4 %
3,4 %
7,5 %
5,2 %
6,2 %
4,1 %
3,9 %
2,4 %
4,0 %
2,9 %
4,7 %
3,4 %
+1,3
L
7,1 %
4,1 %
6,8 %
3,9 %
5,0 %
2,6 %
5,4 %
3,0 %
3,8 %
2,3 %
4,5 %
3,5 %
+0,9
KD
4,9 %
4,9 %
3,8 %
3,3 %
3,3 %
2,8 %
4,9 %
5,0 %
4,3 %
4,9 %
5,7 %
6,0 %
-0,3
ÖVR
2,8 %
3,4 %
1,2 %
1,7 %
1,0 %
1,2 %
1,3 %
1,0 %
1,4 %
1,3 %
1,5 %
1,7 %
-0,3
FI
—
—
—
—
2,6 %
1,7 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S31,5%34,6%-3,2pp
M19,9%15,8%+4,1pp
SD19,6%22,8%-3,2pp

Valdeltagande: Gävle 85,1% · Söderhamn 82,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad