Hoppa till innehållet

Gävle vs Tierp — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GävleTierp
31,5%
S
30,6%
19,9%
M
16,5%
19,6%
SD
23,9%
4,9%
C
5,8%
8,0%
V
5,8%
5,7%
KD
7,2%
4,5%
L
3,8%
4,7%
MP
4,3%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 84,7%

Kommun 2026

GävleTierp
32,1%
S
27,4%
21,0%
M
14,9%
18,9%
SD
16,1%
4,6%
C
10,8%
8,6%
V
5,7%
5,6%
KD
5,1%
3,0%
L
1,8%
4,8%
MP
4,4%
Valdeltagande 82,9%Valdeltagande 82,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gävle, den ljusare undre är Tierp. Skillnaden är Gävle minus Tierp i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
40,6 %
45,8 %
34,6 %
42,9 %
34,1 %
42,6 %
32,1 %
33,9 %
33,4 %
34,1 %
31,5 %
30,6 %
+0,9
M
22,2 %
14,7 %
27,2 %
20,6 %
21,0 %
15,1 %
18,2 %
13,8 %
19,2 %
14,4 %
19,9 %
16,5 %
+3,4
SD
3,3 %
3,1 %
7,5 %
6,3 %
15,8 %
14,3 %
19,5 %
20,9 %
22,6 %
26,6 %
19,6 %
23,9 %
-4,4
C
6,2 %
14,3 %
4,6 %
10,4 %
4,3 %
9,7 %
6,3 %
11,3 %
5,0 %
7,1 %
4,9 %
5,8 %
-0,9
V
7,5 %
5,5 %
6,8 %
5,3 %
6,7 %
5,1 %
8,5 %
6,6 %
6,5 %
4,7 %
8,0 %
5,8 %
+2,2
MP
5,4 %
3,6 %
7,5 %
4,7 %
6,2 %
4,2 %
3,9 %
2,7 %
4,0 %
3,3 %
4,7 %
4,3 %
+0,3
KD
4,9 %
5,5 %
3,8 %
3,6 %
3,3 %
2,9 %
4,9 %
5,4 %
4,3 %
5,9 %
5,7 %
7,2 %
-1,5
L
7,1 %
5,5 %
6,8 %
4,6 %
5,0 %
2,9 %
5,4 %
3,1 %
3,8 %
2,5 %
4,5 %
3,8 %
+0,7
ÖVR
2,8 %
2,0 %
1,2 %
1,6 %
1,0 %
1,3 %
1,3 %
2,2 %
1,4 %
1,3 %
1,5 %
2,2 %
-0,7
FI
—
—
—
—
2,6 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M19,9%16,5%+3,4pp
SD19,6%23,9%-4,4pp
V8,0%5,8%+2,2pp

Valdeltagande: Gävle 85,1% · Tierp 84,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad