Hoppa till innehållet

Gislaved vs Jönköping — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GislavedJönköping
25,7%
S
27,7%
20,4%
M
20,2%
23,2%
SD
17,4%
6,7%
C
7,3%
7,2%
V
6,6%
8,9%
KD
9,9%
4,3%
L
4,9%
2,3%
MP
4,7%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 86,2%

Kommun 2026

GislavedJönköping
17,8%
S
27,9%
20,1%
M
22,0%
11,5%
SD
14,5%
7,1%
C
6,5%
6,2%
V
7,4%
4,5%
KD
14,2%
2,0%
L
2,6%
1,2%
MP
4,3%
Valdeltagande 79,3%Valdeltagande 83,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gislaved, den ljusare undre är Jönköping. Skillnaden är Gislaved minus Jönköping i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
36,8 %
34,5 %
34,4 %
29,5 %
35,4 %
30,5 %
29,4 %
27,6 %
29,0 %
29,9 %
25,7 %
27,7 %
-1,9
M
25,0 %
22,9 %
28,4 %
27,9 %
21,9 %
21,9 %
18,4 %
18,6 %
19,3 %
19,4 %
20,4 %
20,2 %
+0,2
SD
4,6 %
2,6 %
7,2 %
5,5 %
15,9 %
12,5 %
22,3 %
16,4 %
27,6 %
19,4 %
23,2 %
17,4 %
+5,8
KD
10,0 %
17,0 %
7,6 %
13,5 %
5,4 %
11,1 %
7,8 %
12,3 %
7,8 %
9,1 %
8,9 %
9,9 %
-1,0
C
10,5 %
5,8 %
9,8 %
5,3 %
10,1 %
5,8 %
11,9 %
9,2 %
7,1 %
7,5 %
6,7 %
7,3 %
-0,5
V
3,1 %
5,0 %
2,9 %
4,8 %
3,1 %
4,6 %
3,9 %
5,9 %
3,5 %
4,8 %
7,2 %
6,6 %
+0,6
MP
2,6 %
4,1 %
3,9 %
6,4 %
3,7 %
6,8 %
2,3 %
4,2 %
1,9 %
4,2 %
2,3 %
4,7 %
-2,4
L
5,4 %
6,0 %
5,3 %
6,3 %
3,2 %
4,2 %
3,2 %
4,6 %
3,0 %
4,4 %
4,3 %
4,9 %
-0,6
ÖVR
2,0 %
2,1 %
0,6 %
0,8 %
0,6 %
0,7 %
0,8 %
1,2 %
0,9 %
1,3 %
1,3 %
1,4 %
-0,1
FI
—
—
—
—
0,8 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD23,2%17,4%+5,8pp
MP2,3%4,7%-2,4pp

Valdeltagande: Gislaved 82,3% · Jönköping 86,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad