Hoppa till innehållet

Gislaved vs Svenljunga — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GislavedSvenljunga
25,7%
S
22,3%
20,4%
M
19,6%
23,2%
SD
27,7%
6,7%
C
6,4%
7,2%
V
4,4%
8,9%
KD
8,8%
4,3%
L
6,0%
2,3%
MP
3,1%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 84,0%

Kommun 2026

GislavedSvenljunga
17,8%
S
22,5%
20,1%
M
21,9%
11,5%
SD
19,6%
7,1%
C
8,6%
6,2%
V
3,9%
4,5%
KD
6,3%
2,0%
L
3,7%
1,2%
MP
2,7%
Valdeltagande 79,3%Valdeltagande 80,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gislaved, den ljusare undre är Svenljunga. Skillnaden är Gislaved minus Svenljunga i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
36,8 %
34,2 %
34,4 %
29,3 %
35,4 %
30,2 %
29,4 %
25,8 %
29,0 %
25,4 %
25,7 %
22,3 %
+3,5
SD
4,6 %
2,9 %
7,2 %
7,9 %
15,9 %
19,0 %
22,3 %
25,6 %
27,6 %
31,7 %
23,2 %
27,7 %
-4,5
M
25,0 %
24,0 %
28,4 %
29,0 %
21,9 %
21,3 %
18,4 %
17,4 %
19,3 %
17,6 %
20,4 %
19,6 %
+0,8
C
10,5 %
16,3 %
9,8 %
14,1 %
10,1 %
11,4 %
11,9 %
11,9 %
7,1 %
6,7 %
6,7 %
6,4 %
+0,4
KD
10,0 %
7,7 %
7,6 %
5,2 %
5,4 %
4,2 %
7,8 %
6,8 %
7,8 %
7,9 %
8,9 %
8,8 %
+0,1
V
3,1 %
2,6 %
2,9 %
3,1 %
3,1 %
3,3 %
3,9 %
4,1 %
3,5 %
3,7 %
7,2 %
4,4 %
+2,8
L
5,4 %
6,3 %
5,3 %
6,5 %
3,2 %
4,0 %
3,2 %
4,3 %
3,0 %
3,1 %
4,3 %
6,0 %
-1,7
ÖVR
2,0 %
4,0 %
0,6 %
1,0 %
0,6 %
1,8 %
0,8 %
2,0 %
0,9 %
1,1 %
1,3 %
1,9 %
-0,7
MP
2,6 %
2,2 %
3,9 %
3,8 %
3,7 %
3,5 %
2,3 %
2,1 %
1,9 %
2,7 %
2,3 %
3,1 %
-0,8
FI
—
—
—
—
0,8 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S25,7%22,3%+3,5pp
SD23,2%27,7%-4,5pp
V7,2%4,4%+2,8pp

Valdeltagande: Gislaved 82,3% · Svenljunga 84,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad