Gislaved vs Tranemo — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GislavedTranemo
25,7%
S27,5%
20,4%
19,3%
23,2%
SD21,3%
6,7%
8,7%
7,2%
6,1%
8,9%
8,1%
4,3%
3,8%
2,3%
3,5%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 84,7%
Kommun 2026
GislavedTranemo
17,8%
S29,4%
20,1%
20,7%
11,5%
SD15,9%
7,1%
20,2%
6,2%
4,7%
4,5%
4,7%
2,0%
1,1%
1,2%
3,3%
Valdeltagande 79,3%Valdeltagande 81,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gislaved, den ljusare undre är Tranemo. Skillnaden är Gislaved minus Tranemo i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,8 % 36,1 % | 34,4 % 32,0 % | 35,4 % 33,3 % | 29,4 % 29,9 % | 29,0 % 30,0 % | 25,7 % 27,5 % | -1,7 |
| M | 25,0 % 21,2 % | 28,4 % 26,7 % | 21,9 % 20,4 % | 18,4 % 17,9 % | 19,3 % 19,1 % | 20,4 % 19,3 % | +1,1 |
| SD | 4,6 % 3,9 % | 7,2 % 6,9 % | 15,9 % 15,4 % | 22,3 % 19,8 % | 27,6 % 24,3 % | 23,2 % 21,3 % | +1,9 |
| C | 10,5 % 17,6 % | 9,8 % 14,1 % | 10,1 % 13,2 % | 11,9 % 14,0 % | 7,1 % 8,7 % | 6,7 % 8,7 % | -2,0 |
| KD | 10,0 % 6,5 % | 7,6 % 5,5 % | 5,4 % 4,1 % | 7,8 % 6,2 % | 7,8 % 6,5 % | 8,9 % 8,1 % | +0,8 |
| V | 3,1 % 3,5 % | 2,9 % 3,1 % | 3,1 % 3,2 % | 3,9 % 4,5 % | 3,5 % 4,1 % | 7,2 % 6,1 % | +1,1 |
| L | 5,4 % 5,8 % | 5,3 % 5,9 % | 3,2 % 3,5 % | 3,2 % 3,8 % | 3,0 % 2,9 % | 4,3 % 3,8 % | +0,4 |
| MP | 2,6 % 3,1 % | 3,9 % 4,9 % | 3,7 % 4,5 % | 2,3 % 2,7 % | 1,9 % 3,0 % | 2,3 % 3,5 % | -1,2 |
| ÖVR | 2,0 % 2,4 % | 0,6 % 0,9 % | 0,6 % 0,8 % | 0,8 % 1,1 % | 0,9 % 1,4 % | 1,3 % 1,7 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 0,8 % 1,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Gislaved 82,3% · Tranemo 84,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

