Hoppa till innehållet

Gislaved vs Vaggeryd — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GislavedVaggeryd
25,7%
S
25,9%
20,4%
M
18,8%
23,2%
SD
23,4%
6,7%
C
6,9%
7,2%
V
5,2%
8,9%
KD
11,5%
4,3%
L
3,7%
2,3%
MP
2,9%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 86,4%

Kommun 2026

GislavedVaggeryd
17,8%
S
25,3%
20,1%
M
21,9%
11,5%
SD
17,6%
7,1%
C
11,3%
6,2%
V
5,1%
4,5%
KD
10,4%
2,0%
L
3,1%
1,2%
MP
2,1%
Valdeltagande 79,3%Valdeltagande 83,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gislaved, den ljusare undre är Vaggeryd. Skillnaden är Gislaved minus Vaggeryd i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
36,8 %
37,3 %
34,4 %
33,4 %
35,4 %
34,3 %
29,4 %
29,3 %
29,0 %
29,8 %
25,7 %
25,9 %
-0,2
M
25,0 %
19,8 %
28,4 %
24,6 %
21,9 %
17,8 %
18,4 %
15,3 %
19,3 %
16,4 %
20,4 %
18,8 %
+1,6
SD
4,6 %
3,8 %
7,2 %
7,4 %
15,9 %
15,5 %
22,3 %
20,4 %
27,6 %
25,1 %
23,2 %
23,4 %
-0,2
KD
10,0 %
19,1 %
7,6 %
14,8 %
5,4 %
11,9 %
7,8 %
13,1 %
7,8 %
10,3 %
8,9 %
11,5 %
-2,6
C
10,5 %
8,4 %
9,8 %
7,8 %
10,1 %
8,0 %
11,9 %
10,3 %
7,1 %
7,5 %
6,7 %
6,9 %
-0,1
V
3,1 %
3,5 %
2,9 %
3,3 %
3,1 %
3,5 %
3,9 %
4,2 %
3,5 %
3,3 %
7,2 %
5,2 %
+2,1
L
5,4 %
4,6 %
5,3 %
4,4 %
3,2 %
3,1 %
3,2 %
3,6 %
3,0 %
3,5 %
4,3 %
3,7 %
+0,5
MP
2,6 %
2,5 %
3,9 %
3,6 %
3,7 %
4,1 %
2,3 %
2,6 %
1,9 %
2,5 %
2,3 %
2,9 %
-0,7
ÖVR
2,0 %
1,1 %
0,6 %
0,7 %
0,6 %
0,9 %
0,8 %
1,2 %
0,9 %
1,6 %
1,3 %
1,7 %
-0,4
FI
—
—
—
—
0,8 %
1,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

V7,2%5,2%+2,1pp
KD8,9%11,5%-2,6pp

Valdeltagande: Gislaved 82,3% · Vaggeryd 86,4%

Data: ValmyndighetenUppdaterad