Gislaved vs Värnamo — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GislavedVärnamo
25,7%
S27,5%
20,4%
21,8%
23,2%
SD19,5%
6,7%
7,1%
7,2%
5,0%
8,9%
10,0%
4,3%
4,4%
2,3%
3,3%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 84,8%
Kommun 2026
GislavedVärnamo
17,8%
S26,9%
20,1%
27,2%
11,5%
SD15,2%
7,1%
11,3%
6,2%
4,7%
4,5%
9,0%
2,0%
2,7%
1,2%
2,3%
Valdeltagande 79,3%Valdeltagande 82,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gislaved, den ljusare undre är Värnamo. Skillnaden är Gislaved minus Värnamo i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,8 % 35,9 % | 34,4 % 31,4 % | 35,4 % 33,8 % | 29,4 % 28,4 % | 29,0 % 29,2 % | 25,7 % 27,5 % | -1,7 |
| M | 25,0 % 22,1 % | 28,4 % 25,1 % | 21,9 % 20,4 % | 18,4 % 18,1 % | 19,3 % 20,8 % | 20,4 % 21,8 % | -1,4 |
| SD | 4,6 % 3,9 % | 7,2 % 6,6 % | 15,9 % 13,4 % | 22,3 % 18,4 % | 27,6 % 22,2 % | 23,2 % 19,5 % | +3,8 |
| KD | 10,0 % 15,5 % | 7,6 % 12,6 % | 5,4 % 9,8 % | 7,8 % 11,6 % | 7,8 % 9,1 % | 8,9 % 10,0 % | -1,1 |
| C | 10,5 % 10,6 % | 9,8 % 11,7 % | 10,1 % 10,9 % | 11,9 % 12,6 % | 7,1 % 8,4 % | 6,7 % 7,1 % | -0,4 |
| V | 3,1 % 3,0 % | 2,9 % 2,9 % | 3,1 % 3,0 % | 3,9 % 3,8 % | 3,5 % 3,5 % | 7,2 % 5,0 % | +2,3 |
| L | 5,4 % 5,0 % | 5,3 % 4,7 % | 3,2 % 3,0 % | 3,2 % 3,6 % | 3,0 % 3,3 % | 4,3 % 4,4 % | -0,2 |
| MP | 2,6 % 2,8 % | 3,9 % 4,3 % | 3,7 % 4,1 % | 2,3 % 2,5 % | 1,9 % 2,4 % | 2,3 % 3,3 % | -1,0 |
| ÖVR | 2,0 % 1,3 % | 0,6 % 0,5 % | 0,6 % 0,6 % | 0,8 % 1,0 % | 0,9 % 1,0 % | 1,3 % 1,4 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 0,8 % 1,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD23,2%19,5%+3,8ppValdeltagande: Gislaved 82,3% · Värnamo 84,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

