Gnesta vs Nyköping — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GnestaNyköping
25,9%
S31,4%
19,6%
19,7%
19,1%
SD18,5%
6,9%
6,5%
7,3%
6,9%
5,4%
5,9%
4,1%
4,3%
9,4%
5,5%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 86,4%
Kommun 2026
GnestaNyköping
19,8%
S32,3%
22,9%
25,4%
14,2%
SD15,6%
9,2%
6,4%
8,5%
6,6%
4,0%
5,0%
0,4%
2,5%
20,8%
6,0%
Valdeltagande 83,5%Valdeltagande 84,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gnesta, den ljusare undre är Nyköping. Skillnaden är Gnesta minus Nyköping i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,5 % 40,4 % | 28,7 % 34,4 % | 30,3 % 34,0 % | 25,8 % 32,0 % | 29,1 % 34,1 % | 25,9 % 31,4 % | -5,4 |
| M | 26,1 % 23,6 % | 29,5 % 27,9 % | 23,4 % 23,0 % | 20,2 % 20,1 % | 19,4 % 19,3 % | 19,6 % 19,7 % | -0,1 |
| SD | 2,5 % 2,4 % | 6,0 % 5,3 % | 13,2 % 12,6 % | 18,8 % 16,1 % | 22,2 % 20,2 % | 19,1 % 18,5 % | +0,7 |
| C | 11,3 % 7,3 % | 8,9 % 6,0 % | 8,7 % 6,0 % | 10,7 % 8,5 % | 7,6 % 6,8 % | 6,9 % 6,5 % | +0,4 |
| MP | 7,3 % 5,2 % | 9,8 % 8,2 % | 7,7 % 7,5 % | 5,4 % 4,5 % | 6,2 % 4,7 % | 9,4 % 5,5 % | +4,0 |
| V | 4,9 % 4,8 % | 5,7 % 4,8 % | 5,9 % 4,8 % | 8,3 % 6,4 % | 6,9 % 5,0 % | 7,3 % 6,9 % | +0,4 |
| KD | 5,6 % 7,5 % | 4,0 % 5,4 % | 2,9 % 4,3 % | 5,1 % 6,4 % | 4,3 % 4,8 % | 5,4 % 5,9 % | -0,5 |
| L | 5,5 % 6,7 % | 5,8 % 7,0 % | 3,3 % 4,5 % | 3,5 % 4,5 % | 3,0 % 3,9 % | 4,1 % 4,3 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 3,6 % 2,5 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,3 % 1,9 % | 1,6 % 1,1 % | 1,0 % 0,8 % | 2,3 % 1,4 % | 1,4 % 1,3 % | 2,2 % 1,5 % | +0,7 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,9%31,4%-5,4ppValdeltagande: Gnesta 85,8% · Nyköping 86,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

