Gnesta vs Nykvarn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GnestaNykvarn
25,9%
S21,1%
19,6%
28,8%
19,1%
SD25,2%
6,9%
5,5%
7,3%
3,2%
5,4%
6,0%
4,1%
5,4%
9,4%
3,3%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 87,8%
Kommun 2026
GnestaNykvarn
19,8%
S17,6%
22,9%
27,9%
14,2%
SD21,1%
9,2%
4,0%
8,5%
2,5%
4,0%
5,0%
0,4%
4,8%
20,8%
3,3%
Valdeltagande 83,5%Valdeltagande 84,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gnesta, den ljusare undre är Nykvarn. Skillnaden är Gnesta minus Nykvarn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,1 % 34,6 % | 29,5 % 41,7 % | 23,4 % 31,5 % | 20,2 % 27,2 % | 19,4 % 25,6 % | 19,6 % 28,8 % | -9,2 |
| S | 34,5 % 32,6 % | 28,7 % 23,9 % | 30,3 % 26,3 % | 25,8 % 22,4 % | 29,1 % 24,9 % | 25,9 % 21,1 % | +4,8 |
| SD | 2,5 % 2,9 % | 6,0 % 7,3 % | 13,2 % 18,0 % | 18,8 % 24,6 % | 22,2 % 28,7 % | 19,1 % 25,2 % | -6,0 |
| C | 11,3 % 7,1 % | 8,9 % 5,1 % | 8,7 % 5,8 % | 10,7 % 7,7 % | 7,6 % 5,3 % | 6,9 % 5,5 % | +1,4 |
| MP | 7,3 % 4,1 % | 9,8 % 6,1 % | 7,7 % 5,5 % | 5,4 % 3,0 % | 6,2 % 2,6 % | 9,4 % 3,3 % | +6,1 |
| V | 4,9 % 2,8 % | 5,7 % 2,5 % | 5,9 % 2,5 % | 8,3 % 3,5 % | 6,9 % 2,5 % | 7,3 % 3,2 % | +4,1 |
| L | 5,5 % 7,2 % | 5,8 % 6,9 % | 3,3 % 4,5 % | 3,5 % 4,6 % | 3,0 % 4,4 % | 4,1 % 5,4 % | -1,2 |
| KD | 5,6 % 5,8 % | 4,0 % 5,0 % | 2,9 % 3,8 % | 5,1 % 6,1 % | 4,3 % 5,3 % | 5,4 % 6,0 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 3,6 % 1,2 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,3 % 2,9 % | 1,6 % 1,5 % | 1,0 % 0,8 % | 2,3 % 1,0 % | 1,4 % 0,7 % | 2,2 % 1,5 % | +0,7 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,9%21,1%+4,8pp
SD19,1%25,2%-6,0ppValdeltagande: Gnesta 85,8% · Nykvarn 87,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

