Hoppa till innehållet

Gnesta vs Trosa — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GnestaTrosa
25,9%
S
24,3%
19,6%
M
26,1%
19,1%
SD
20,1%
6,9%
C
6,9%
7,3%
V
4,1%
5,4%
KD
6,2%
4,1%
L
5,6%
9,4%
MP
5,5%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 88,2%

Kommun 2026

GnestaTrosa
19,8%
S
25,1%
22,9%
M
40,3%
14,2%
SD
12,3%
9,2%
C
6,0%
8,5%
V
3,8%
4,0%
KD
4,3%
0,4%
L
2,9%
20,8%
MP
4,7%
Valdeltagande 83,5%Valdeltagande 85,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gnesta, den ljusare undre är Trosa. Skillnaden är Gnesta minus Trosa i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
26,1 %
35,2 %
29,5 %
41,3 %
23,4 %
32,3 %
20,2 %
27,1 %
19,4 %
24,5 %
19,6 %
26,1 %
-6,5
S
34,5 %
31,0 %
28,7 %
23,5 %
30,3 %
26,6 %
25,8 %
23,4 %
29,1 %
27,3 %
25,9 %
24,3 %
+1,7
SD
2,5 %
1,9 %
6,0 %
5,8 %
13,2 %
12,2 %
18,8 %
18,8 %
22,2 %
23,4 %
19,1 %
20,1 %
-0,9
C
11,3 %
6,3 %
8,9 %
5,2 %
8,7 %
6,4 %
10,7 %
9,2 %
7,6 %
6,5 %
6,9 %
6,9 %
0,0
MP
7,3 %
4,9 %
9,8 %
7,4 %
7,7 %
6,6 %
5,4 %
4,1 %
6,2 %
4,7 %
9,4 %
5,5 %
+3,9
V
4,9 %
3,4 %
5,7 %
3,5 %
5,9 %
3,5 %
8,3 %
5,3 %
6,9 %
3,4 %
7,3 %
4,1 %
+3,2
L
5,5 %
7,9 %
5,8 %
7,0 %
3,3 %
5,1 %
3,5 %
4,7 %
3,0 %
4,1 %
4,1 %
5,6 %
-1,5
KD
5,6 %
7,0 %
4,0 %
5,4 %
2,9 %
4,3 %
5,1 %
6,3 %
4,3 %
5,0 %
5,4 %
6,2 %
-0,8
FI
—
—
—
—
3,6 %
2,2 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,3 %
2,4 %
1,6 %
1,0 %
1,0 %
0,8 %
2,3 %
1,1 %
1,4 %
1,1 %
2,2 %
1,3 %
+0,9

Största skillnader — Riksdag 2026

M19,6%26,1%-6,5pp
V7,3%4,1%+3,2pp
MP9,4%5,5%+3,9pp

Valdeltagande: Gnesta 85,8% · Trosa 88,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad